چهره ای متفاوت: هدیه نگین دهان

توسط: | تگ: | دیدگاه: ۰ | مرداد ۷ام, ۱۳۹۴

همیشه ظاهر مرتب، زیبا و دلنشین یک فرد باعث افزایش اعتماد بنفس، غرور و جذابیت وی میشود. این احساس برای زیبا بودن از دیرباز با انسان همراه بوده و در طول گذشت زمان این تنها روشهای زیبا شدن بود که ممکن بود دچار تغییر و تحول شوند.

استفاده از رنگها و الیاف طبیعی، پوست حیوانات یا پر پرندگان، سنگها و فلزات رنگین (قیمتی یا غیر قیمتی) و … از ابزارهای آراستن ظاهر فرد بوده و هست. (حتما شنیدین که خدا زیباست و زیبایی رو دوست دارد). به مرور زمان و همگام با پیشرفت تکنولوژی و طرح ایده های نو برای زیبا شدن، زیوآلات گوناگونی تولید و در اختیار مردم قرار میگرفت، زیورآلاتی که بعضا اثراتی مخرب و زیان بار برای فرد داشته و ممکن است فرد را با مشکلاتی مواجه کند. تاتوهای پوستی، لنزهای غیر استاندارد رنگی چشم یا پیرسینگ های غیر مطمئن زبان، لبها، ابرو و … و یا حتی لوازم و مواد تائید نشده و کم کیفیت معمول آرایشی مثال هایی از این گفته میباشند. البته تا این قسمت زیاد ربطی به دندانپزشکی نداشت ولی یکی از این وسائل آرایشی به اسم نگین دندان هست که در چند سال اخیر در کشور ما کم کم داره جا بازمیکنه. نگین های معتبری که اگر طبق اصول انتخاب و نصب شده باشند و از روی آگاهی از آنها استفاده شود و نگهداری از آن بدرستی انجام شود، میتواند صورتی زیبا همراه با لبخندی درخشان را به شما هدیه کنند!

به عنوان یک مقدمه مختصر، همانطور که اشاره شد با پیشرفت روزافزون تکنولوژى در زمینه آلات و ابزار زیبایى، همه روزه شاهد عرضه انواعی از این نوع وسایل هستیم که علی الخصوص در میان قشر خانمها و دختران جوان متقاضى زیادى دارد. ما براى زیباتر کردن ظاهر و چهره خود از روش هاى گوناگونى استفاده مى کنیم. البته گاه برای زیباتر شدن هزینه هاى هنگفتى را متحمل مى شویم و چه بسا پس از مدتی مصرف، گرفتار عوارض جانبی این زیورآلات شویم. مثل کفش های زیبا و پاشنه بلند تنگی که شما میپوشید و به مهمونی میرید، کلی راه میرید باهاشون (یا میرقصید!) و آخر شب که میشه احساس میکنید دیگه اصلا قابل تحمل نیست واستون و درشون میارید و بعد یه تاول بزرگ رو پشت پاهاتون میبینید… لنز رنگی که با لباس و آرایشتون ست کردین، رنگ یا ژلی که به موهاتون زدین، تاتو و خال کوبیهایی که کردین، مژه یا ناخن مصنوعی و … نمونه های دیگر زیبا شدن همراه با عوارض جانبی هستن!

البته همین جا لازمه که ذکر کنم اگر هر کدوم از موارد بالا (و یا هر چیز دیگه) رو ۱٫ از سازنده مطمئن و تائید شده تهیه کنید و ۲٫ فرد کارگزارنده یا خود شما برای کارگزاری و استفاده از اون مهارت و آموزش کافی رو داشته باشید و ۳٫ اون رو طبق اصول خاص خودش مصرف کنید و ۴٫ به توصیه های گفته شده عمل کنید، عوارض جانبی رو میتونید بسیار کم کنید و یا به صفر برسونید.

یکى از این وسایل زیبایى که در چند دهه اخیر رونق زیادی پیدا کرده و در کشور ما هم کم کم داره جا باز میکنه، استفاده از نگین است. نگینهایی که روى پوست صورت، ناخن، دندان و حتی چشم کاشته میشوند. این نگین ها به شکل ها و جنس هاى مختلفی موجود بوده ولی عمدتا جنس آنها برلیان، کریستال و طلا است. البته نگین ها نیز همانند تمامی زیورآلات، با قیمت ها و هزینه های مختلفی و از نظر کیفی در محدوده وسیعی قابل تهیه هستند.

نگین هایى که روى دندان قرار مى گیرند جلاى خاصى را به دندان ها، لبخد فرد و چهره وی میدهند. نگین های دندانی عمدتا به صورت ثابت بوده و با یکسرى از مواد موجود در دندانپزشکى و توسط تکنیک خاصی روى دندان ثابت مى شوند به نحوی که در صورت مهارت دندانپزشک به بافت دندان آسیبى نمى رسد.

نگین هاى با جنس کریستال اکثرا بصورت موقتی روی دندان گذاشته می شوند واز کیفیت مطلوبی برخوردار نیستند.بیشترشان دارای چسبهایی هستند که به دندان می چسبند ولی باید موقتی از آنها استفاده کرد.

نگین هایی که بتوانید از آنها همیشگی استفاده کنید نگین های طلا هستند. بعضی از آنها دانه های الماس هم دارندو طلای زرد وسفید هم می توانند داهشته باشند.این نگین ها فقط باید توسط دندانپزشک و با مواد و وسایل خاصی روی دندانها قرارگیرند. برای گذاشتن و یا برداشتن آنها هیچ تراشی روی دندانها داده نمی شود، اما برداشتن آنها هم باید توسط دندانپزشک ماهر انجام گیرد.

این نگین ها برای افرادی مناسب میباشند که بهداشت دندانی خوبی داشته باشند. اگر با مسواک ونخ دندان میانه خوبی ندارید،به نگین های طلا ودائمی خیلی فکر نکنید چون باعث افزایش پوسیدگی وگاهی اوقات تغییر رنگ دندانهایتان می شوند. قاعدتا این نگین ها نباید با مسواک زدن از بین رفته و یا کنده شوند، منتها در صورتى که غذاهاى سفت جویده شود و یا مرتبا با وسیله ای نوک تیز به آن ضربه بخورد ممکن است کنده شده و از بین بروند.

چند توصیه مهم
اگر شما جزء دوستانی هستید که تمایل به کاشت نگین روی دندان خود دارید، چند توصیه رو فراموش نکنید:

  1. نگین رو از شرکت سازنده مطمئن و تائید شده تهیه کنید، فراموش نکنید که کیفیت نگین در ظاهر زیبا، دوام و بهداشت تاثیر زیادی دارد.
  2. دندانپزشک یا فرد کارگزارنده برای کاشت نگین باید علم و مهارت کافی رو داشته باشه، باز هم یادآوری میکنم که این عمل با تکنیک خاصی انجام میشود.
  3. به توصیه های دندانپزشک و کارخانه سازنده برای استفاده بهینه از نگین و طریقه مسواک زدن و رعایت بهداشت عمل کنید.
  4. اگر جزء افرادی هستید که دندانهای شما جرم زیادی دارند به هیچ وجه استفاده از این نگین ها قبل از جرم گیری و آموزش بهداشت برای شما مناسب نیست.

پیغام خورد را درج کنید.