بلیچینگ

توسط: | تگ: | دیدگاه: ۰ | مرداد ۷ام, ۱۳۹۴

چهره جذاب تاثیر قابل توجهی در روابط اجتماعی و شغلی مان خواهد داشت. چه بخواهیم یا نه، بیشتر افراد بر اساس ظاهر مان قضاوت می کنند. در این میان دندانهای درخشان تاثیربسزایی در چهره وزیبایی لبخندمان خواهند داشت.

افزایش سن،استفاده از سیگار وتنباکو، مصرف چای، قهوه و بخصوص نوشیدنی های فراورده شده از انگور، و مصرف بعضیاز داروهای خاص از جمله مواردی هستند که درخشندگی دندانها را از بین برده وظاهر نامناسبی را برای افراد ایجاد می نمایند.برای رفع این مشکل راههایی نیز

وجود دارد:

استفاده از روکش های پرسنلی و لامینیت، ترکیبات همرنگ دندان ( کامپوزیت ها) و بلیچینگ از جمله درمانهای موثر در این گونه موارد می باشند.

شاید شما هم جزو افرادی باشید که ترمیم های تیره رنگی را در دهان خود دارند. این ترمیم ها در دندان های روت کانال (عصب کشی ) شده باید توسط روکش های پرسنلی پوشیده شوند تا از تخریب و شکستن نسج باقی مانده دندان جلوگیری شود. در دندانهایی که روت کانال نشده اند، تعویض ترمیم های تیره ( آمالگام) با کامپوزیت های هم رنگ دندان ، زیبایی قابل توجهی را برایتان به ارمغان می آورد.

در گذشته مواد همرنگ دندان از استحکام خوبی برخوردار نبودند و بسادگی از دندان جدا شده ویا می شکستند.

اما به تازگی نسل جدیدی از کامپوزیت های هم رنگ دندان با عنوان Nano Hibrid، پا به عرصه مواد دندانپزشکی زیبایی نهاده اند. این مواد هم رنگ با دندان ها ، مقاومت و استحکام فشاری بیشتری از مواد تیره آمالگام دارند وحتی این توانایی را دارند که باعث تقویت ساختار باقیمانده دندان شوند، بنابراین با خیالی آسوده می توان این مواد را جایگزین ترمیم های تیره رنگ آمالگام نمود.

ترمیمهای انجام شده با کامپوزیت

در بین روشهای مختلف زیبا سازی لبخند، بلیچینگ یا همان سفید کردن دندانها به تازگی طرفداران بیشماری را به سمت خود جلب نموده است. این روش بسیار ساده بوده و در حداقل زمان و با کمترین عوارض ممکن ، درخشندگی مطلوبی را به دندانهایتان هدیه می نماید.

بلیچینگ به دو روش فعال و غیرفعال اجرا می شود: نوع فعال در مطب و تحت نظارت مستقیم دندانپزشک بوده اما بلیچینگ غیرفعال در منزل و توسط خود فرد انجام شده و دندانپزشک بصورت غیر مستقیم بر مراحل کار نظارت دارد. تغییر رنگهای زرد تا قهوه ای روشن براحتی با بلیچینگ خانگی و رنگهای قهوه ای تیره ، خاکستری ـ آبی و همچنین تغییر رنگ در دندانهای عصب کشی شده با بلیچینگ فعال یا ترکیبی از هر دو نوع بلیچینگ برطرف می شوند.

بلبچینگ خانگی توسط یک تری اختصاصی که برای هر فرد طراحی می شود به همراه یک ژل سفید کننده با درصد ترکیبی مشخص انجام می شود. بطور متوسط در مدت دو هفته

می توان تغییر رنگ قابل توجهی را در دندانها انتظار داشت. توجه داشته باشید مدت زمان استفاده از تری و درصد ترکیبات ژل سفید کننده برای هر فرد اختصاصی بوده

و با توجه به میزان تغییر رنگ دندانها توسط دندانپزشک تعیین می گردد.استفاده بیش از حد و نامناسب ازاین روش عوارض شدیدی را بر دندان و لثه ها بجا می گذارد.

روش استفاده از تری بلیچینگ

نکته قابل توجه دیگر اینکه قبل از هر نوع بلیچینگ ، دندانها باید مورد معاینه دقیق قرار گیرند، پوسیدگی ها ـ تحلیل لثه و حساسیت های دندانی از جمله مواردی هستند که قبل از بلیچینگ باید درمان شوند.غیر از روش بلیچینگ ، روشهای سفید کردن دیگری نیز برای دندانها وجود دارند. این روش ها شامل نوارهای سفیدگر (whitening strip) لاکهای سفید کننده مخصوص شب (paint on tooth) و خمیر دندانهای سفید کننده هستند.

این مواد علاوه بر اینکه اثر مقطعی در سفید کردن دارند، درصد ترکیبات فعال آنها نیز بطور پیش فرض ساخته می شود.این درصد فرضی در اغلب موارد باعث آسیب رساندن به لثه ها و مینای دندان شده و در دراز مدت عوارض غیرقابل برگشتی برروی دندانها ایجاد می نمایند که به درمانهای وسیع و پرهزینه دندانپزشکی منجر خواهد شد.

 

سادگی مراحل، حداقل عوارض جانبی و زمان درمان کوتاه از جمله محاسنی است که باعث شده بلیچینگ خانگی بعنوان قابل اعتمادترین

تکنیک سفید کننده دندان مطرح شده و در بین انواع درمانها، عنوان پرطرفدارترین تکنیک زیبایی لبخند و دندان را به خود اختصاص دهد.
راستی شما چقدر از زیبایی لبخندتان راضی هستید ؟

پیغام خورد را درج کنید.