برای پیشگیری چه می کنیم؟

توسط: | تگ: | دیدگاه: ۰ | مرداد ۷ام, ۱۳۹۴

وسایل دندانپزشکی بعد از هر بار استفاده برای یک بیمار، تمیز شده و در درجه حرارت بسیار بالا استریل می‌شوند. روشهای استریلیزاسیون توصیه شده عبارتند از: اتوکلاو(بخار تحت فشار)، فور( حرارت خشک) و مواد شیمیایی. این وسایل معمولاً در محل درمان بیمار در مطب دیده نمی‌شوند ولی اگر شما بخواهید، می‌توانید ببینید که به چه صورت و کجا قرار داده شده‌اند.

از پرسنل مطب بخواهید که آنها را به شما نشان دهند. قبل از ورود شما به اطاق معاینه، همه سطوح از جمله صندلی دندانپزشکی، چراغ، دسته کشوها و سطح قفسه‌ها تمیز و ضدعفونی می‌شود. در بعضی مطب ها ممکن است این وسایل با پوششهای محافظ پوشانده شده و بعد از هر مریض این پوشش‌ها تعویض شوند.

کنترل عفونت از مواردی است که درمطب خیلی برای آن اهمیت قائل می باشم . برای اینکه خیال بیماران راحت شود که این وسایل مخصوص خودشان تهیه شده، تمام وسایل یکبار مصرف را وقتی بیمار روی یونیت می نشیند عوض می نمایم تا با چشم خود ببیندو آسوده شوند . همچنین وسایل استریل کردنی را برای اطمینان بیشتر با دو روش ضد عفونی می نمایم . ابتدا آنها را در محلولهای قوی استریل کننده قرار داده و بعد مجددا آنها را با فور یا اتوکلاو تحت استریل نهایی قرار می دهم . با این کار هم خیال خودم راحت تر است و هم هیچ نگرانی از بابت انتقال بیماریها نخواهم داشت.

چند تذکر کوتاه:
اجازه ندهید که عدم اطمینان از ایمنی مطب، مانع از مراجعه شما به دندانپزشک و یا باعث اضطراب شما در مطب گردد. چند دقیقه صحبت با دندانپزشک شما را کاملاً آرام و آسوده خاطر می‌نماید.

سلامت دهان ودندان شما مهمتر از آن است که بخواهیدآن را به فراموشی بسپارید.
جهت یک ارزیابی اولیه در بدو ورود به یک مطب به موارد زیر توجه کنید:

  • آیا مطب دندانپزشکی تمیز و مرتب است؟
  • آیا پرسنل مطب تمایلی به پاسخ دادن به سؤالات شما و کمک کردن به شما دارند یا خیر؟
  • آیا دندانپزشک در طول درمان بیماران از دستکش و سایر پوششهای محافظتی مناسب استفاده می‌نمایند؟
  • آیا سطوح و وسایل مطب تمیز بنظر می‌رسند؟

و اما نکته پایانی:
همواره در امور مرتیط با سلامت خود حساس باشید.

پیغام خورد را درج کنید.