مهم ترین روش های انتقال عفونت

توسط: | تگ: | دیدگاه: ۰ | مرداد ۷ام, ۱۳۹۴

اغلب شما هم ممكن است جزء افرادي باشيد كه هنگام رفتن به دندانپزشكي به اضطرابي بي مورد دچار مي‌شوند. در سالهاي اخير نيز، احتمال بسيار كم آلودگي به ايدز و ساير عفونتها از طريق مطب دندانپزشكي، اين اضطراب را در مردم افزايش داده است. البته دندانپزشكان موظف به انجام يكسري اقدامات پيشگيري و محافظتي جهت حفظ بيمارانشان مي باشند كه ممكن است شما متوجه اقدامات استريليزاسيون و يا ساير روشهاي كنترل عفونت آنها نشويد.

 

زيرا بسياري از اين مراحل خارج از ديد شما انجام مي‌شود. جهت كاهش اضطراب خود در اين مورد، يا دندانپزشك خود صحبت كرده و نطر خود را با او در ميان بگذاريد تا از امنيت و سلامتي خود در مطب وي مطمئن گرديد. صرف چند دقيقه براي بحث در مورد روشهاي كنترل عفونت، اعتماد شما را افزايش داده و شما را به يك بيمار هشيار و داراي روابط خوب با دندانپزشك تبديل مي‌نمايد. لازم است بدانيد كه روشهاي مراقبتي، روشهاي مطمئني هستند كه براي هر بيمار استفاده مي‌شوند تا مانع انتقال ويرويس ايدز و ساير بيماريهاي عفوني گردند. بعد از ويزيت هر بيمار، دستكش‌ها دور انداخته مي‌شود، دستها شسته شده و يك جفت دستكش جديد براي بيمار بعدي استفاده مي‌گردد. مواد و وسايل يكبار مصرف مثل سوزن‌ها و ساكشن كه نمي‌توان آنها را استريل نمود، در ظروف مخصوص دور انداخته مي‌شوند. 

  1. از بیمار به شاغلین دندانپزشکی
  2. از شاغلین دندانپزشکی به بیمار

1- انتقال عفونت از بیمار به تیم دندانپزشکی

بطور کلی بیمار از سه طریق می‌تواند باعث آلودگی تیم دندانپزشکی شود:
الف) شایعترین راه «تماس مستقیم» با خون و بزاق و ترشحات دهان بیمار است. اگر دندانپزشک یا دستیار دارای خراش یا بریدگی باشد و دستکش مناسب هم استفاده نشود راه ورود برای میکروارگانیسم‌ها فراهم خواهد بود.
ب) پاشیده شدن «قطرات آلوده» به دهان، بینی یا ملتحمه چشم راه دیگر انتقال آلودگی به تیم دندانپزشکی می‌باشد. تنفس ذرات معلق در هوا که در اثر تراوش خون و ترشحات دهان که از ذرات میکروبی و غیرقابل رویت بالقوه عفونی هستند نیز در این دسته قرار می‌گیرند.
ج) تماس غیرمستقیم (تماس با وسایل و تجهیزات آلوده): زمانی رخ می‌دهد که دندانپزشک یا دستیار به سطوح آلوده دست می‌زنند یا وسایل نوک تیز آلوده وارد دست می‌شوند.

2- انتقال عفونت از شاغلین دندانپزشکی به بیمار
خوشبختانه انتقال آلودگی از تیم دندانپزشکی به بیمار بسیار نادر است. طی چند سال گذشته تنها چند مورد انتقال بیماری گزارش شده است.
این انتقال زمانی روی می‌دهد که دست دندانپزشک یا دستیار دارای ضایعات پوستی قابل انتقال باشد یا اینکه دست دندانپزشک در حین کار بریده شود و خون در دهان بیمار بریزد یا وسایل آلوده به خون دندانپزشک به مخاط خراشیده بیمار دسترسی پیدا کند. انتقال سرماخوردگی از دندانپزشک به بیمار از مواردی است که در اثر عطسه و پخش ذرات معلق صورت می یگرد.

پیغام خورد را درج کنید.