دندان های شیری و رویش آن ها

توسط: | تگ: | دیدگاه: ۰ | مرداد ۷ام, ۱۳۹۴

هرکس که فرزند دلبندی دارد امکان ندارد با مسایل مربوط به دندان های شیری مواجه نباشد . از دردهای هنگام رویش اولیه گرفته تا دلواپسی برای ریختن دندانهای شیری و نگرانی از رویش دندان دائمی، نگرانی از ردیف نبودن دندانهای دائمی تا … دردهای شبانه ناشی از پوسیدگی دندانهای شیری ، اضطراب بردن کودک برای اولین بار نزد دندانپزشک و اینکه بالاخره دندان شیری را باید کشید یا نه . همه و همه ضرورت شناخت کامل از پدیده ای بنام دندان شیری را ایجاب می کند.

قصد داریم تا با توضیحاتی سودمند شما را یکبار برای همیشه با تمام مسایل دندان شیری آشنا کنیم .

سعی می شود به موارد بیشتر کاربردی و مسائلی که بطور روزانه ممکن است با آن مواجه شویم بیشتر بپردازیم .

دندانهای شیری معمولا از شش ماهگی شروع به رویش می نمایند و تا سن دو و نیم سالگی تکمیل می شوند.
البته زودتر در آمدن و یا تاخیر در رویش به مدت چند ماه طبیعی است. ولی اگر این تاخیر بیش از ۹ ماه گردد باید به دندانپزشک مراجعه نمود. تعداد دندانهای شیری ۲۰ عدد است یعنی کودک در هر فک ده دندان دارد و این ده دندان در دو نیمه راست و چپ به صورت قرینه قرار دارد. اسم این پنج دندان از خط وسط به طرف عقب عبارتند از:‌ دندان پیش میانی. که بطور قراردادی با حرف A نشان داده می شود .

دندان پیش طرفی و یا B

دندان نیش یا C

دندان آسیای اول یا D

دندان آسیای دوم یا E

دوره سه سالگی تا شش سالگی

دندانهای شیری بعد از سه سالگی تغییر فیزیو لوژیک محسوسی در ظاهر ندارند و بعد از سه سالگی تا شش سالگی ما تغییری محسوس در وضعیت دندانها در بچه مشاهده نمیکنیم . به این معنی که یک بچه سه ساله که بیست عدد دندان شیری در دهان دارد این بیست عدد دندان شیری در شش سالگی هم خواهد بود و هیچ تغییری هم از لحاظ تعداد و هم به لحاظ ظاهر بچه در این سه سال مشاهده نمیکنیم …… این دوران هم ویژگی های خاص خودش را دارد معمولا والدین در این دوره با اولین پوسیدگی در دندانهای بچه شان مواجه میشوند . ممکن است عاد اتی مثل مکیدن انگشت و….. تا این دوره ادامه پیدا کند که در این دوره مشکلاتی از قبیل ایجاد فضا در دندانهای قدامی و… را باعث شود. ترک عادات دهانی در این دوران بسیار مهم است چون ادامه آن تا مراحل بعدی ضایعات جبران ناپذیری را در فرم صورت و رابطه دندانهای بچه ایجاد میکند …. مسواک زدن بچه در این دوران و نحوه یادگیری طریقه مسواک زدن از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است

دوره شش سالگی تا ۱۲ سالگی

شروع این دوره با رویش اولین دندان دائمی آسیاب اول در پشت دندانهای شیری در شش سالگی میباشد که به ترتیب ریزش دندانهای شیری بعد از آن به مرور اتفاق می افتد .توجه مهم اینکه معمولا اولین دندان دایمی که رویش می کند، دندان آسیای بزرگ اول یا دندان شماره ۶ است و چون این دندان در حدود ۶ سالگی در می آید، دندان ۶ سالگی نام دارد. محل این دندان در پشت دندان آسیای دوم شیری است و بدون اینکه دندان شیری بیفتد، این دندان رویش می کند. به عبارت دیگر اولین دندان دایمی غیر جانشین که در پشت دندانهای شیری رویش می کند، دندان ۶ سالگی است. به دلیل اینکه رویش این دندان، با افتادن دندان شیری همراه نیست، بسیاری از والدین فکر می کنند که این دندان هم شیری است و با اطمینان این که اگر دندان شیری بیفتد، دندان دیگری بجای آن می روید، کوششی برای تمییز نگهداشتن آن نمی نمایند به این تریتب دندان ۶ سالگی باید تا آخر عمر در دهان باقی بماند، خیلی زود پوسیده شده و ازبین می رود. در ابتدای رویش، دندانها استعداد بیشتری برای پوسیدگی دارند و بایستی در تمییز نگه داشتن آنها دقت بیشتری کرد. بی توجهی به دندان ۶ سالگی باعث پوسیدگی شدید آن و در موارد زیادی منجر به از دست رفتن این دندان می شود. دندان در ۶ سالگی، الگوی رویش سایر دندانهای دائمی است و رویش صحیح و مرتب بقیه دندانها به وجود دندان ۶ سالگی بستگی دارد..

ریزش دندانهای شیری معمولا ترتیب خاصی داشته و در یک دوره سنی خاصی هر کدام از این دندانها باید بیفتد . اطلاع از ترتیب ریزش دندانهای شیری و دوره ستی که هر کدام از دندانهای شیری بایستی بیفتد از اهمیت خاصی برای والدین برخوردار میباشد . هر گونه به هم خوردن نظم این ریزش ها باید از نظر والدین دور نماند لذا داشتن اطلاعات کافی در این زمینه ضروری است .

از ویژگی های این دوران این است که ما با دو نوع دندان شیری و دائمی در این دوره مواجه هستیم که این مسئله باعث میشود که این دوره از پیچیده ترین دوران بچه بشمار آید همنیطور که ریزش منظم دندانهای شیری اهمیت دار رویش دندانهای دائمی در دوره سنی خاص از اهمیت خاصی برخوردار میباشد و هر نوع تاخیر در رویش این دندانها بایستی جدی تلقی شود. بی توجهی به دندانهای دائمی تازه رویش یافته در این دوره سنی معمولا باعث مشاهده اولین پوسیدگی در دندانهای دائمی بخصوص دندانهای آسیاب اول دائمی که شش سالگی رویش پیدا میکند و والدین به اشتباه آنها را هم شیری به حساب می آورند میشود …

اطلاعات ضروری در مورد دندانهای شیری:
تعداد دندانهای شیری در کل بیست عدد میباشد که از سن ۶ – ۸ ماهگی شروع به رویش کرده و تا سن حداکثر ۳ سالگی رویش آنها تکمیل میگردد.

افتادن دندانهای شیری از سن ۶ -۷ سالگی شروع شده و تا سن ۱۲ سالگی باید کلیه دندانهای شیری افتاده و دندانهای دائمی جایگزین آنها گردد.

دندان دائمی آسیاب اول در سن ۶ سالگی در دهان رویش پیدا میکند بدون اینکه دندان شیری به جای آن بیفتد . یعنی در سن ۷ سالگی کودک
باید ۲۴ تا دندان در دهانش باشد.

دندان دائمی دیگر که همان دندانهای آسیاب دوم میباشد هم در سن ۱۲ سالگی در دهان رویش پیدا میکنند و این دندانها هم جایگزین دندان شیری نیست بلکه مستقلا رویش پیدا میکنند . یعنی در سن ۱۲ سالگی هم بایستی بچه ۲۸ دندان در دهان داشته باشد.

  • بعد از سن ۱۲ سالگی حتما افتادن کلیه دندانهای شیری فرزندانتان را چک کنید
  • اگر دندان شیری تا این سن نیفتاد برای کشیدن آن زود اقدام نکنید چون ممکن است زیر این دندان دندان دائمی نباشد .در این صورت میشود این دندان شیری را تا سن ۳۰ سالگی بخوبی استفاده کرد. پس حتما رادیو گرافی صورت گرفته و علت واقعی عدم افتادن دندان شیری مشخص شود
  • دندانهائی که به علت مسیر کج رویش دندان دائمی نیفتاده اند بعد از تشخیص قطعی سعی کنید با یک متخصص مشورت کنید چون بعضی از این موارد را میشود با درمانهای هم زمان جراحی و ارتودنسی به مسیر اصلی خود بازگرداند.

پیغام خورد را درج کنید.