نخستین معاینه دندان پزشکی کودکان

توسط: | تگ: | دیدگاه: ۰ | مرداد ۷ام, ۱۳۹۴

 اغلب بیماران در مراجعه به مطلب دندانپزشکی دچار اضطراب می شوند. در مورد کودکان علت ترس از مراجعه به دندانپزشک در دو عامل خلاصه می شود :

 1. آشنا بودن به وسایل و محیط دندانپزشکی
 2. گفتگوی والدین و اطرافیان

گاهی نیز کودک سابقه بد قبلی از درمان دندانپزشکی دارد.

 

برای آشنا کردن کودکان با محیط و وسایل دندانپزشک می توان با کشیدن تصاویر، ساختن ماکت و یا استفاده از اصل وسایل، کودک را یا وسایلی نظیر آینه، سوند معاینه ( دندانپزشک کلمه دندان شمار را برای کودکان استفاده می کند)، توربین ( کلمه مسواک برقی برای کودکان استفاده می شود) و نیز کاربرد آنها آشنا کرد

نقش پدر و مادر و سایر اطرافیان در برداشت روانی کودک از دندانپزشکی بسیار اهمیت دارد. ذهنیت منفی از طرق گوناگون ممکن است ایجاد گردد. یکی از این موارد گفتگوهای اطرافیان درباره تجربه های ناخوشایندی است که از دندانپزشکی دارند. تا حد امکان از بیان کارهای سخت دندان پزشکی در حضور کودکان باید خودداری کرد.

مورد دیگر پدر و مادری هستند که وقتی کودک کار ناشایستی انجام می دهد، او را تهدید به بردن نزد دکتر می نمایند، در واقع کودک تصور می کند رفتن به مطب پزشک یا دندانپزشک نوعی مجازات است.

برخی از والدین هنگامی که کودک خود را جهت معالجه به نزد دندانپزشک می برند، در این مواقع عصبی تر ا زکودک خود بود و جملاتی بکار می برند که ارتباط کودک و دندانپزشک را مشکل می سازد.

برخی دیگر با رشوه دادن کودک را آماده می کنند. مثلاً به او قول شیرینی یا اسباب بازی می دهند. ( دادن هدیه بعد از کار خوب کودک، با رشوه دادن متفاوت است). برخی نیز به کودک درباره کاری که دندانپزشک می خواهد انجام دهد، دروغ می گویند. مثلا در حالی که قرار است دندان کودک کشیده یا پر شود،‌ به او می گویند فقط قرار است دندانت را ببیند ( دندانپزشک درباره کاری که می خواهد انجام دهد،‌در حد فهم کودک توضیح خواهد داد، بدون اینکه در کودک ایجاد ترس و وحشت بنماید).

آموزش به والدین در مورد نحوه رفتار صحیح هنگام مراجعه کودکان به دندانپزشکی، بسیار حائز اهمیت است. در مورد کودکی که در گذشته تجربه ناخوشایندی از دندانپزشک داشته است،‌می توان با همین شیوه های آموزشی و در صورت لزوم با تغییر دندانپزشک، خاطره آن تجربه را از ذهن وی پاک کرد.

در معاینه دندانهای کودکان چه روندی طی خواهد شد ؟
دندانپزشک به آرامی دندانها و لثه کودک را معاینه کرده، پوسیدگی یا سایر مشکلات را ارزیابی می نماید. در صورت لزوم جهت بررسی فکین، دندانهای در حال تکامل و پوسیدگی های غیرقابل رویت رادیوگرافی تجویز خواهد شد. همچنین در این جلسه روشهای بهداشتی و نیز رژیم غذایی صحیح ارزیابی و یادآوری خواهد گردید.

نکات قابل توجه :

 • جهت ترغیب کودک برای دیدار دندانپزشکی به او رشوه ندهید.
 • دیدار دندانپزشکی را وسیله ای برای تنبیه معرفی نکنید.
 • اضطراب خود را به کودک منتقل نکنید.
 • به دیگران اجازه ندهید موارد ترس از دندانپزشکی را برای او بازگو کنند.
 • کلمات منفی و ترسناک مانند درد، آمپول، کشیدن، چرخ کردن را برای کودک به کار نبرید.
 • از آنجا که دندانپزشک و دستیار برای هر مورد اصطلاح خاصی را به کار خواهند برد جزئیات روند کار رابرای کودک توضیح ندهید.
 • از طرف دندانپزشک قولی به کودک ندهید.
 • دیدارهای دندانپزشکی را برای کودک لذت بخش سازید.
 • در صورت صلاحدید دندانپزشک، کودک رابه تنهایی به اتاق بفرستید.
 • همواره الگوی صحیحی از نظر رعایت بهداشت دهان و دندان و مراجعه منظم به دندانپزشک برای کودک خود باشید.
 • در شرایطی که هیچ مشکل مشخصی وجود نداشته باشد، اولین معاینه دهانی کودک باید ۶ ماه بعد از رویش اولین دندان شیری و حداکثر در یک سالگی انجام شود. تأکید اصلی اولین ملاقات بر مشورت با والدین در مورد نقش آنها در زمینه پیشگیری می باشدکه شامل نوع رژیم غذایی، اقدامات بهداشتی دندانها و ارزیابی وضعیت فلورایدکودک می باشد.

گرایش به سمت رفتار منفی در کودکی که از مشکل خود آگاهی دارد، دیده می شود. لذا بهتر است اولین ملاقات با دندانپزشک در یک موقعیت اورژانس نباشد، زیرا در جلسه اورژانس هدف حل مشکل بیمار است نه تشخیص اساسی و کنترل بیمار.
دادن هدیه، بویژه اگر هدیه از نظر دندانپزشکی اهمیت داشته باشد، به نشانه مهر و محبت و بعنوان پاداش و نه رشوه، کار درستی است. رشوه قولی است که برای انجام رفتاری داده می شود، ولی پاداش در برابر رفتار خوب بعد از اتمام درمان، بدون قول قبلی داده می شود. این هدایا خاطره خوشایندی از ملاقات ایجاد می کند.

پیغام خورد را درج کنید.