پوسیدگی شیشه شیر

توسط: | تگ: | دیدگاه: ۰ | مرداد ۷ام, ۱۳۹۴

یکی از شکل‌های رایج پوسیدگی دندانهای شیری که در بسیاری از کودکان دیده می‌شود: تحت عنوان (پوسیدگی‌های شیشه شیر) (Nursing battle syndrome) می‌باشد.
اغلب پوسیدگی‌های دندانهای قدامی فک بالا به میزانهای متفاوت، نظر والدین را به این مشکل معطوف می‌سازد که سبب می‌شود کودک را نزد دندانپزشک بیاورند.

فرمول رایج پوسیدگی‌های شیشه شیر در نهایت شامل پوسیدگی کلیه دندانهای شیری به جز دندانهای ثنایای فک پایین می‌باشد. این پوسیدگی‌ها ابتدا در طوق دندانها به چشم می‌خورد و در نهایت، گسترش یافته، می‌تواند سبب درگیری عصب دندان و حتی آبسه‌های دندانی گردد.

دلایل ایجاد پوسیدگی‌های شیشه شیر چیست؟
علت ایجاد پوسیدگی شیشه شیر تجمع رسوب موادی مانند شیر، آب‌میوه یا سایر مواد غذایی، قندی، به هنگام خواب بر روی دندانهاست. بدین ترتیب، باکتریها از این مواد قندی تولید اسید می‌کنند که در نتیجه دندان را مورد حمله قرار داده، پس از چند حمله نهایتاً سبب تخریب نسج دندان می‌گردند. این وضعیت بخصوص در کودکان شیرخواری که در تمام طول شب از هر یک از مواد فوق استفاده می‌کنند دیده می‌شود.
بنابراین نه تنها نوع مواد غذایی داخل شیشه شیر بلکه تواتر و طول مدت کاربرد آن سهم به سزایی در ایجاد پوسیدگی‌های شیشه شیر دارند.
نکته: بسیار مهم این است: کودکانی که در طول شب دلبخواه از سینه مادر شیر می‌خورند به این سندرم مبتلا می‌شوند.


چگونه از ایجاد پوسیدگی شیشه شیر پیشگیری کنیم؟
باید متذکر شد که در صورت شرایط نامناسب، دندانها به محض رویش می‌توانند دچار پوسیدگی شوند. بنابراین توجه به نکات زیر از اهمیت خاصی برخوردار است.

پس از هر بار تغذیه کودک شیرخوار، با یک گاز تمیز مرطوب لثه‌های وی را پاک کنید و با رویش اولین دندان از یک مسواک کوچک نرم و مرطوب بدون خمیردندان، استفاده کنید.
هیچ‌گاه به هنگام خواب به کودک شیر، آبمیوه یا سایر مایعات قندی ندهید.
در طول شب بهتر است، مادران اجازه ندهند هر زمان که کودک خواست از سینه آنها شیر بنوشد.
جهت کنترل سلامت دهان و دندانهای کودک، از سن ۱۲-۶ ماهگی و سپس هر شش ماه یک بار با دندانپزشک کودکان مشورت نمایید.

پیغام خورد را درج کنید.