جرم گیری کی و چرا؟

توسط: | تگ: | دیدگاه: ۰ | مرداد ۷ام, ۱۳۹۴

ویژگی های لثه سالم
لثه سالم دارای قوام محکمی بوده و کاملاً بر روی استخوان چسبیده است. همچنین در محل تماس با دندان کاملاً صاف و دارای لبه تیز می باشد. رنگ لثه سالم صورتی است،‌ولی در برخی افراد که رنگ چهره تیره دارند،‌ روی لثه آنها هم لکه های قهوه ای رنگ دیده می شود. اگر سایر علایم لثه سالم مشاهده می گردد و فقط رنگ آن قهوه ای است این لثه هم سالم می باشد.

وقتی پلاک میکروبی در کنار لثه باقی بماند با ترشح مواد سمی به لثه آسیب می رساند. هرچه پلاک مدت طولانی تری بر روی دندانها بماند،‌ مواد سمی بیشتری ترشح شده و آسیب به لثه بیشتر خواهد شد. بتدریج با رسوب مواد معدنی در پلاک، جنس پلاک سخت تر شده و به صورت لایه آهکی سختی به دندان می چسبد. به این لایه آهکی که به رنگ سفید، زرد یا قهوه ای رنگ می باشد جرم گویند. جرم پس از تشکیل به دلیل سطح خشن و ناصافی که دارد باعث تجمع بیشتر پلاک بر روی دندانها شده و بیماری لثه را شدید تر می کند.نشانه های بیماری لثه
در آغاز بیماری، لثه قرمز رنگ و پرخون شده و همچنین لبه های تیز لثه حالت تورم پیدا کرده و برجسته می شود. قوام لثه نیز شل می گردد و در هنگام خوردن میوه های سفت و یا مسواک زدن خونریزی میکند. معمولاً در این مواقع فرد از مسواک زدن خودداری می کند،‌که این مسأله باعث شدیدتر شدن بیماری لثه می گردد. در این حالت به بیماری لثه، التهاب لثه یا ژنژیویت می گویند. وقتی بیماری ادامه پیدا کند،‌ لثه شروع به تحلیل رفتن می کند. منظور از تحلیل رفتن لثه،‌این است که لثه به طرف ریشه دندان کشیده می شود. به تدریج بیماری از لثه عبور کرده و به نواحی زیرین یعنی استخوانهای دور دندان سرایت می کند و باعث تحلیل رفتن استخوان نیز می شود. با شروع تحلیل استخوان، دندانها بتدریج لق شده تا زمانی که با کوچکترین فشاری دندان کنده می شود.

به این تصویر را دقت کنید . میبینید که جرم چگونه لثه را داغون کرده و خودش جایگزین شده ! تو رو بخدا شما وقتی زیر ناخنتان مقدار کمی هم کثیف باشد رغبت میکنید که با این دستها غذا بخورید ؟ حال که میدانید که ۲۰ الی ۴۰ درصد این جرم ها میکروبها و لاشه های آنها و سلولهای مرده وجودتان است چطوری رغبت میکنید که غذا بخورید ؟ نگید که لثه من جرم ندارد و یا کم است ؟! زیاد فرقی ندارد حتی یک دهم این جرم ها هم بر روی لثه های شما تشکیل شده باشد باز کافی است که لثه های شما را تخریب کند.

این تصویر بعد از جرم گیری است …. میبینید که لثه ها چقدر پائین رفته …. اشتباه نکنبد جرم گیری باعث پائین رفتن لثه نشده ! بلکه این جرم بوده که لثه را تا این حد پائین برده و ما نمیدیدیم و بعد از تمیز کردن جرم ها بوده که در معرض دید ما قرار گرفته . مسئله بعدی التهاب و خونریزی است که در روی لثه مشاهدا میکنید و علت همان میکروبهای جایگزین شده بر روی جرم است که به دلیل چسبندگی جرم بر روی دندان به طور دائم در مجاور لثه قرار میگیرند و دائما در حال تخریب لثه هستند

این عکس ۳ روز بعد از جرم گیری است…. میبینید که التهاب لثه چقدر کاهش پیدا کرده ….. یک نکته قابل ذکر است و آن اینکه لثه ای که به علت جرم تخریب میشود دیگر قابل بدست آوردن نیست! یعنی لثه ای که به خاطر جرم تخریب میشود لطمه غیر قابل جبرانی را به لثه وارد میکند لذا ما با جرم گیری هم روند تخریب لثه را متوقف میکنیم و مانع از از دست دادن بیشتر لثه هایمان میشویم.این بیمار هم سالها قبل حتما لثه بالاتر از این را داشته و الان ۴ الی ۳ میلیمتر از لثه سالمش را از دست داده که هم مشکل زیبائی ایجاد میکند و هم به علت باز بودن سطح ریشه باعث حساسیت دندانها خواهد شد.

البته با درمانهای بسیار پیچده و پر هزینه می توان گاهی اوقات این وضعیت را کمی بهتر نمود اما هیچگاه لثه ها به حالت اولیه خود بر نمی گردند.

آیا جرمگیری به دندانها ولثه آسیب می رساند؟

چنانکه در قسمت قبلی این مقاله ذکر کردم جرم های تشکیل شده بر روی دندان به مرور لثه را خراب کرده و خود جایگزین میشود . این امر چون به مرور اتفاق میفتد و بیمار متوجه عقب نشینی لثه نمیشود و لثه ای که عقب نشینی کرده با جرم جایگزین میشود فضای خالی که بین دندانها در اثر عقب نشینی لثه هم که ایجاد میشود از دید بیمار پنهان میماند . موقعی که بیمار برای جرم گیری مراجعه میکند وقتی این جرم ها را تمیز میکنیم لثه تحلیل رفته در معرض دید بیمار قرار میگیرد و چنین احساسی ایجهد می شود که جرم گیری باعث از بین رفتن لثه شده است ؟! و بقول خودشان هم لثه پائین رفته و هم لای دندانها باز شده ….. در صورتی که تمام این اتفاقات قبلا صورت گرفته بوده ولی از دید بیمار پنهان بود …. دو سه مسئله هم چنین افکاری را تشدید میکند اول اینکه موقع جرم گیری در هر صورت خونریزی اتفاق میفتد و این امری طبیعی است ولی بیمار این امر را دلیل صدمه دیدن لثه هایش میداند و فکر میکند همین خونریزی ها به علت کنده شدن لثه ها از روی دندان است ؟!!!! دومین مسئله این است که دندان دارای حس بوده و در ناحیه طوق بسیار حساس تر می باشد. وجود جرم بر طوق دندان به علت ضخامتی که دارد به عنوان یک عایق حرارتی عمل می کند و یا به عبارت دیگر جلوی حس دندان را می گیرد. با برداشته شدن آن بدیهی است که دندان بهتر متوجه تغییرات حرارتی می گردد، ضمناً بر اثر وجود جرم ، لثه پرخون و متورم شده و با عمل جرم گیری التهاب آن فروکش می کند لذا مقدار بیشتری از دندان نسبت به حالتی که قبلاً آماس لثه وجود داشته در دهان دیده می شود و این خود باعث احساس بیشتر تغییرات حرارتی می گردد. حساس شدن به سرما را می توان به احساسی که بدن انسان بعد از استحمام دارد، تشبیه نمود . موقعی که با جرمگیری این جرمها را پاک میکنیم ناگهان دندان در معرض سرما و گرما که قرار میگیرد بیمار تفصیر غلط خود را تکمیل میکند که جرم گیری کردم لثه هایم پائین رفت …. بین دندانهایم فاصله افتاد و چون دندانم از رویش براشته شده به آب سرد و گرم هم حساس شده ؟!!! و تیر میکشد و ….. مجموع این افکار بیمار را به این نتیجه میرساند که جرم گیری دندان را خراب میکند….. حال نمیدانم متوجه شدید که چرا به اشتباه فکر میکنند که جرم گیری دندان را خراب میکند؟! یا نه

با این توضیحاتی که دادم امیدوارم مطمئن شده باشید که تمام این بلایا به علت جرم بوده که بر سرتان میاید نه جرم گیری …. و این جرم گیری است که از ادامه روند تخریب لثه جلوگیری میکند ……

عضی از افراد فکر می کنند که اگر یکبار جرمگیری کنند . دندادنهایشان جرم بیشتری ایجاد خواهد کرد . این تصور بکلی اشتباه است . علت جمع شدن زیاد جرم عدم رعایت بهداشت مناسب می باشد . اگر شما با مسواک مناسب و بطریقه صحیح مسواک بزنید و از نخ دندان بدرستی استفاده کنید و معاینات دوره ای با دندانپزشک را نیز فراموش نکنید ، نه تنها از جرم گیری مکرر رهایی می یابید بلکه هیچگاه دچار بیماریهای لثه و خونریزی های التهابی نشده و تازه از بوی نامطلوب دهان نیز خلاصی می یابید . این همه محاسن برای اینکه جرمگیری را جز برنامه سالیانه خود قرار دهید کافی نیست ؟

آیا جرم گیری درد دارد؟
خیر، موردی برای بیحس کردن دندان به هنگام جرم گیری وجود ندارد. جرم گیری توسط دستگاهای ارتعاشی یا سونیک صورت می گیرد. نوک قلم دستگاه جرم گیری دارای لرزش و نوساناتی می باشد که با زدن ضربه های بسیار کوتاه بر جرم، آن را پاک می کند و دندان را نمی تراشد، و هیچ آسیبی نیز به آن وارد نمی کند.

چند نکته فنی در مورد جرم گیری

  1. حداقل سالی یک بار جرم گیری را در برنامه بهداشتی خود قرار دهید . 
  2. در مقاله ای که در مورد نحوه صحیح مسواک زدن و استفاده از نخ دندان نوشته ام دقت کرده و اگر ممکن است دوباره مطالعه فرمائید . مطمئن باشید که با دقت در صحیح مسواک زدن تشکیل جرم را به حداقل خواهید رساند….
  3. اگر در موقع مسواک زدن دیدید که از ناحیه لثه هایتان دارد خون میاید بدانید که اون ناحیه دچار مشکل است و به دندانپزشک خود مراجعه کنید . البته مردم به اشتباه مسواک زدن اون ناحیه را متوقف میکنند و این کاملا اشتباه است . ناحیه ای که خون میاید بیشتر مسواک بزنید و از خونریزی آن نترسید . مطمئن باشید که با خوب مسواک زدن و بیشتر مسواک زدن اون ناحیه خونریزی خیلی کاهش پیدا خواهد کرد.
  4. در صورتی که جرم زیادی داشتید و بعد از جرم گیری دندانهایتان به سرما و گرما حساس شده زیاد نگران نباشید به مرور رفع خواهد شد و برای کاهش سریعتر حساسیت میتوانید از خمیر دندان و یا دهان شویه مناسب با نظر دندانپزشکتان استفاده فرمائید .
  5. بهترین دهان شویه برای همه افراد آب نمک رقیق میباشد.بعد از جرم گیری حتما از آن استفاده نمایید.
به نظر من هیچ آنتی بیوتیکی قبل و بعد از جرم گیری نیاز نیست بخصوص ما ایرانی ها که مثل نقل و نبات دارو مصرف میکنیم و اکثرا بی جا و بی مورد هم مصرف میکنیم! در موارد خاص حتما دندانپزشکتان تجویز خواهد کرد.
یا خمیر دندان سفید کننده یا جرمگیر واقعا سفید کننده هستند ؟
این خمیر دندان ها با مارکهای مختلف عرضه می شود ، گاهی اوقات باعث سفیدی موقت دندانها می شوند اما در عوض، عوارض پایدار و جبران ناپذیری بر روی دندان باقی می گذارند . یکی از مهمترین عوارض استفاده از این محصولات حساسیت های دندانی است که گاهی اوقات قابل درمان نیز نمی باشد . توصیه ما این است که تا حد امکان از این محصولات استفاده نکنید . از دندانپزشکتان در مورد بلیچینگ و روشهای دیگر سفید کردن دندان بپرسید . همچنین می توانید به مطالب مربوط به بلیچینگ و جرمگیری در سایت مراجعه فرمائید .

پیغام خورد را درج کنید.