نحوه استفاده از مسواک

توسط: | تگ: | دیدگاه: ۰ | مرداد ۷ام, ۱۳۹۴

                                                                                                                                                                            بسیاری از غذاهایی که شما می‌خورید، موجب می‌شوند که باکتریها در دهان شما اسید تولید کنند.این مجموعه (غذا+ باکتری+ محصولات تولیدی باکتری)پلاک دندانی نام دارد، که با چشم دیده نمی‌شود. نه تنها غذاهای شیرین مثل شکلات وشیرینی بلکه مواد نشاسته‌ای مثل نان، بیسکوئیت و غلات نیز باعث تولید اسید می‌شوند. اگر شما به دفعات تنقلات میل کنید، فعالیت اسیدی را در تمام روز خواهید داشت و پس از تعداد زیادی از این فعالیتهای اسیدی، دندان شما پوسیده خواهد شد.<>
پلاک دندانی باعث تحریک لثه‌ها، جدا شدن لثه از دندان و نهایتاً تخریب استخوان مجاور دندانها نیز می‌شود. در چنین حالتی ، دندانها لق شده و از دست می روند. بیماری لثه دلیل اصلی از دست دادن دندان دربالغین است.

هر چند شستشوی دهان با آب ظاهراً دندانها را تمیز می کند، ولی همانطور که گفته شد پلاک میکروبی ورقه چسبنده ای است که به سادگی پاک نمی شود. بنابراین شستشو با آب پلاک میکروبی را از روی سطح دندان برنمی دارد. پاک کردن پلاک میکروبی از دندان بوسیله مسواک صورت می گیرد.

مهمترین قسمت در مسواک زدن ناحیه تماس دندانها با لثه می باشد که شیار ژله ای نامیده می شود.این قسمت با توجه به شکل ویژه ای که دارد اکثرا در مسواک زدن به خوبی تمییز نمیشود.

به این تصویر دقت کنید. حاشیه بین لثه و دندان به صورتی است که شکل آناتومیکی آن فضاهای متعددی را ایجاد میکند که در یک برسی سه بعدی میشود فهمید که در هرسه بعد دارای فضاهائی است که دسترسی مسواک به این نواحی مشکل میباشد این تصویر را به خاطر بسپارید .

این تصویر را میبینید ….

 

به طور معمول ما مسواک را به صورت به صورت رفت و برگشتی در سطوح طرفی دندانها حرکت میدهیم که این اشتباه است و اولا در دراز مدت باعث سایش در روی دندان در مجاورات لثه میشود و در ضمن با پریدن پرز های مسواک از روی بر جستگی یک دندان بر روی برجستگی دندان مجاور عملا بین دندانها خوب تمیز نمیشود……خوب پس چه کار باید بکنیم ؟….. قبلا پیشنهاد میکردند که به جای اینکه حرکت رفت و برگشتی مسواک بر روی سطوح کناری دندان به سمت جلو و عقب باشد این حرکت به صورت بالا و پائین باشد …. یعنی مسواک را از سمت لثه به طرف بالا حرکت داده و مسواک بزنیم …… این نیز جوابگوی ما نخواهد بود علت هم این است که باز حاشیه مجاور بین لثه و دندان تمیز نخواهد شد.

به این تصویر دقت کنید

برای شروع مسواک را با یک زاویه ۴۵ درجه نسبت به محور طولی دندان بر روی شیار لثه و دندان قرار میدهیم و مقداری فشار میدهیم به سمت پائین تا پرز های مسواک کاملا بین لثه و دندانها فرو رود ….. مانند شکل …. احساس درد مختصری در این موقع طبیعی می باشد. بعد با یک حرکت لرزشی مناسب و با دامنه کم مسواک را حرکت میدهیم.در این حالت مسواک ثابت بوده و فقط در جای خود لغزش دارد. این حرکت لرزشی محدود باید حداقل ده مرتبه تکرار شود….

برای سطوح داخلی دندانها نیز به همان روش قبلی عمل میکنیم ….. تصویر به خوبی گویا میباشد

برای سطوحی از دندان که در قوس فک قرار دارند باید با مانور مناسب و چرخاندن جهت مسواک دسترسی به نواحی که توضیح دادم را فراهم سازیم ….. به طوری که هر چه از ناحیه دندانهای عقب فک به سمت جلو پیش میرویم جهت مسواک را هم تغییر میدهیم به طوری که در دندانهای جلو کاملا از از پرز های جلوئی مسواک برای تمیز کردن استفاده میکنیم .

قسمت بعدی در مسواک زدن سطوح جونده دندانها می باشد. برای این کار مسواک را روی سطوح جونده دمدانها قرار داده و کمی فشار می دهیم تا مسواک را وارد شیارهای دندان شود. سپس با حرکت جلو و عقب شیارها را تمیز می کنیم.

فراموش نکنید ، برای تمییز کردن همه ی شیارها باید سطوح جونده را حتما در دو جهت عمود بر هم مسواک بزنید . این نکته توسط اکثر افراد رعایت نمی شود و باعث پوسیدگی گسترده می گردد

چند نکته فنی در مسواک زدن

نقاطی که در طی مسواک زدن ممکن است به خوبی تمیز نشوند عبارتند از:

  1. ناحیه دندان عقل که معمولا به علت حالت تهوئی که بهشان دست میدهد کمتر مسواک میزنند … وبه این علت است که دندانهای عقل با اینکه دیرتر از همه دندانها در میاید زودتر از بقیه میپوسد
  2. قسمت هائی که در قوس فکی فرار دارد بخصوص از قسمت داخل به خاطر اینکه مانور دادن در این نواحی سخت میباشد یعنی بیمار قسمت دندانهای عقبی را مسواک میزند و بعد میاد سراغ دندانهای جلوئی و به قوسها فک در ناحیه دندان نیش کمتر توجه میکند.
  3. سطح روئیه زبان که حتما باید مسواک کشیده شود که بی توجهی میشود و لای پرزهای زبان نیز باید تمیز کردد .

بهتر است بعد از هر وعده غذا، دندانها را مسواک کرد. البته چون این کار برای همه عملی نیست، توصیه می شود حداقل دوبار، شب قبل از خواب و صبح قبل یا بعد از صبحانه دندانها را مسواک کنید.

نکته مهمی که وجود دارد این است که در مسواک کردن باید پلاک میکروبی را از روی دندانها برداشت، در حالی که بسیاری از مردم در هنگام مسواک کردن فقط به حذف خرده های غذایی از روی دندانها فکر می کنند. در واقع خرده های باقی مانده غذا معمولاً با حرکت لب، زبان، گونه و جریان بزاق از روی دندانها پاک و شسته می شوند.

مطلب دیگری که حائز اهمیت می باشد، این است که وقتی سطوح دندانی پاک و براق می شوند امکان چسبیدن میکروب ها به آنها کمتر خواهد شد بنابراین اگر شخص حتی یک بار در شبانه روز با دقت و حوصله تمام سطوح دندانهایش را مسواک کند کافی خواهد بود.

این نکته بخصوص در مورد کودکان اهمیت دارد. بسیاری از پدر و مادرها کودک خود را در ساعات پایانی شب که کودک خسته و خواب آلوده است، مجبور به مسواک کردن می کنند. در حالی که اگر در هر ساعتی از شبانه روز ، که کودک آمادگی و نشاط لازم برای مسواک زدن را دارد، این کار صورت بگیرد علاوه بر تمیز شدن دندانها در ایجاد فرهنگ بهداشتی مناسب هم اثر خواهد داشت.

پیغام خورد را درج کنید.