نحوه استفاده از نخ دندان

توسط: | تگ: | دیدگاه: ۰ | مرداد ۷ام, ۱۳۹۴

هر چقدر که شما خوب و با دقت مسواک بزنید باز هم کافی نیست. با مسواک تقریبا نیمی از قسمتهای دندانهای شما تمیز نمیشود و نتیجه آن پوسیدگی های گسترده بین دندانی است.چاره کار فقط استفاده از نخ دندان است. استفاده از خلال دندان سنجاق و یا چوب کبریت کمک چندانی به شما نمی کند.
یک نخ دندان مناسب که در داروخانه ها بوفور یافت میشو تهیه کنید. یک تکه به اندازه تقریبی ۲۰ الی ۲۵ سانتیمتر میبریم .به طوری که بعد از گره زدن دو سر نخ دندان حلقه ای تشکیل شود که این حلقه نخ به درستی در بین انگشتان دو دست قرارگیرد و تسلط کافی به نخ دندان داشته باشیم . همانطور که میبینید حلقه نخ دندان را در لای انگشتان به صورتی میگیریم که انگشتان شست و سبابه آزاد باشد . بزرگ و کوچک بودن حلقه تسلط ما را به نخ دندان کمتر میکند لذا بعد از مدتی طول نخ دندانی که باید ببریم و مناسب اندازه انگشتانمان باشد را بدست خواهیم آورد .
مانور انگشتان جهت سهولت در کار با نخ دندان خیلی مهم است …. از انگشتان شست جهت استفاده در دندانهای فک بالا و از انگشتان سبابه جهت پاک کرن دندانهای پائین استفاده میشود …..
قرار گیری انگشتان باید به صورتی باشد که فاصله دو انگشت دست بین۵/۱ الی ۲ سانتیمتر باشد که بهتریت موقعیت تسلط بر نخ دندان است و این فاصله را با افزایش و یا کاهش قطر حلقه نخ دندانی که ایجاد کرده ایم میتوانیم بدست آوریم
نخ را باحرکتی شبیه اره کشیدن به آرامی به فضای بین دندانها وارد کنید. مواظب باشید نخ لثه را زخم نکند.هرگز نخ را با فشار و بصورت عمودی وارد فضای بین دندانها نکنید. نخ را به کناره یکی از دندانها تکیه داده و با ملایمت به زیر به لثه ببرید. وقتی نخ را تا آنجا که ممکن است به زیر لثه بردید، آنرا به سطح کناری دندان بچسبانید و چند بار به طرف بالا و پایین حرکت دهید.
نخ را کمی حرکت داده قسمت تمیز نخ را در همان محل، به سطح بین دندانی مجاور بچسبانید و همین کار را تکرار کنید. بعد از آن نخ را از بین دندانها خارج کنید. آن قسمت از نخ را که برای این دندانها استفاده کرده اید جابجا کنید و نخ کشیدن دندان بعدی را شروع کنید. این کار را برای تمام سطوح بین دندانها تکرار کنید.فراموش نکنید که پشت آخرین دندان هر فک را نیز مثل دندانهای دیگر نخ بکشید.
بعضی افراد گمان می کنند کاربرد نخ دندان برای خارج کردن ذرات غذای باقیمانده بین دندانها می باشد. در حالی که هدف اصلی از نخ زدن ، تمیز کردن سطوح بین دندانی ست. برای این کار هم نخ دندان باید کاملا به دور دندان حلقه شده و روی سطوح بین دندانی حرکت داده شود . حرکت نخ در بین دندانها هیچ کمکی به بهداشت دندانها نمی کند.
اما چند نکته فنی در استفاده از نخ دندان
فاصله انگشتانی که برای کنترل نخ در حین پاک کردن سطوح بین دندانی بکار می روند از یکدیگر نباید بیشتر از ۱/۵ سانتی متر باشد.
نخ را تا مدخل شیار لثه ای (شیار موجود بین دندان و لبه لثه) برده، ولی نباید داخل لثه فرو برده و باعث زخمی شدن آن شوید.
نخ را به آرامی و با حرکتی اره مانند و بدون فشار از بین دندانها عبور دهید و سپس آن را با کمک هر دو انگشت بکار گرفته شده به مدت چند بار (متوسط ۶ بار) در جهت بالا و پایین در یک طرف دندان و در تماس با سطح دندان حرکت دهید. این عمل را برای دندان کناری نیز انجام دهید.
در صورتی که استفاده از نخ دندان همراه با رشته رشته شدن نخ باشد و یا منحر به پاره شدن نخ دندان گردد دو مشکل ممکن است که باعث این مسئله شود اول پوسیدگی از بین دو دندان … دوم وجود جرم در اون ناحیه . البته پرکردنگی نامناسب هم باعث پاره شدن نخ دندان خواهد بود که در هر سه صورت باید به دندانپزشک مراجعه و نسبت به رفع مشکل اقدام نمائید .
نخ دندان را حتما به لثه مجاور دو دندان بکشید تا خوب تمیز شود . در اوایل شاید از لثه خون بیاید …. ولی بی توجه باشید چون بعد از مدتی که لثه خوب تمیز شد خونریزی کاهش پیدا خواهد کرد . در صورت ادامه خونریزی حتما به دندانپزشک مراجعه کنید
مطمئا باشید که در صورتی که مشکلی از لحاظ پوسیدگی یا پر کردگی نامناسب دارید یا دچار بیماری لثه هستید استفاده از مسواک و نخ دندان مشگل شما را حل نخواهد کرد که هیچ استفاده از این وسایل هم زیاد مفید فایده نیست …. لذا حتما به دندانپزشک خانوادگی خود مراجعه کرده و اول از سلامتی دندانهایتان مطمئن شوید بعد با خیال راحت به بهداشت دهان و دندان خود برسید و فقط دو بار در سال به دندانپزشک مراجعه کنید …..

پیغام خورد را درج کنید.