رهایی از بوی بد دهان

توسط: | تگ: | دیدگاه: ۰ | مرداد ۷ام, ۱۳۹۴

گر چه جایگاه اصلی آن دقیقاً در زیر بینی است اما خیلی از افراد مبتلا از وجود آن اظهار بی اطلاعی می کنند. داشتن نفس بد بود(Halitosis) یک عارضه ناخوشایند است که تاثیر مستقیمی بر روابط اجتماعی و شغلی افراد داشته و در اغلب موارد اطلاع از آن با شرمندگی همراه است.

عدم رعایت بهداشت مناسب دهان ، بعضی از غذاهای خاص ، استفاده از دخانیات و نوشابه های الکلی و مصرف برخی از داروها در ایجاد بوی بد دهان نقش اصلی را دارند. در پاره ای از موارد نادر، این عارضه ممکن است علت سیستمیک نیز داشته باشد.

در بین عوامل ذکر شده مهمترین نقش در ایجاد بوی بد دهان بر عهده حفره دهان و بخصوص سطح پشتی زبان است. پرزهای زبان محل مناسبی است برای تجمع میکروارگانیسم ها و باقیمانده ذرات غذایی که اغلب به بهداشت آن کمتر توجه می شود. مسواک زدن مختصر سطح پشتی زبان حتی می تواند باعث کاهش ۷۰ درصدی در بوی بد دهان می‌گردد.

نواحی که من به تجربه دریافته ام که شکست در تمیز کردن آنها منجر به بو گرفتن محیط دهان میشود را برای شما مطرح میکنم:

 1. دندانهای پوسیده : پوسیدگی دندانها با توجه به اینکه ایجاد حفره هائی را در داخل دندان ایجاد میکند عملا مانع تمیزکردن این محیط توسط مسواک گشته علاوه بر اینکه روند پوسیدگی را تسریع میکند باعث ایجاد محیطی برای رشد میروارگانیسم هاشده و غذا های مصرفی هم که در این حفره ها باقی میماند دست به دست هم داده و باعث بوی دهان میشود …. این پوسیدگی ها ممکن است از بین دندانها باشد و یا احتمالا در زیر پرگردگی های قبلی بوجود آید . و شما با دید مستقیم نبینید ….. لذا معاینه توسط دندانپزشک و متعاقب آن پر کردن دندانهای پوسیده در رفع بوی دهان موثر خواهد بود
 2. انواع بیماری های لثه : لثه هائی که ملتهب و متورم هستند محیط مناسبی برای تجمغ غذائی و میکروارگانیسم ها هستند .در ضمن در یک لثه بیمار پاکت هائی بین لثه و دندان ایجاد میشود که از یک میلیمتر تا چندین میلیمتر ممکن است که عمق داشته باشد و عملا مسواک قدرت تمیز کردن این فضا ها را ندارد و همین امر باعث ایجاد محیط های مناسبی برای تولید گاز های نامطبوع که حاصل عملکرد میکروارگانیسم ها بر روی غذا های باقی مانده است میشود …… درمان بیماری های لثه در هر حدی که باشد صددرصد در رفع این بوها موثر خواهد بود ….. در بعضی بیماری های پیشرفته لثه خود لثه عفونی هم بوی شدیدی دارد و میکروبها شروع به تخریب لثه میکنند که همراه با بوی تعفن شدید است
 3. نواحی که تمیز کردن آن با مسواک و نخ دندان مشکل است: این نواحی عبارت است از:
 • ناحیه دیواره پشتی دندان عقل که به خاطر دسترسی مشکل …..تمیز کردن آن خوب صورت نمیگیرد و حالت تهوع و نبودن فضای کافی برای رشد دندان عقل هم این وضعیت را تشدید میکند و همین ناحیه محلی برای تجمع میکروبی می گردد.
 • ناحیه سطح زبان بخصوص قسمت خلفی آن که پرز های درازتر و بزرگتری دارد و بعد از غذا خودن در این نواهی خورده غذائی مانده متعفن شده و باعث بوی دهان میگردد. مسواک زدن سطح زبان در رفع بوهائی که از این ناحیه منشا گرفته خیلی موثر خواهد بود.

 • زیر پر کردگی های نامناسب و پروتز های ثابتی که در دهان دارید: پروتز هائی که در دهان دارید از هر نوعی که باشد نحوه تمیز کردن خاص خودش را دارد که حتما باید از دندانپزشک خو بپرسید. پروتز های ثابت هم تکنیک های خاصی را برای تمیز کردن لازم دارد که عدم تمیز بودن زیر آن باعث گیر غذائی و آغاز ایجاد بوهای نامطبوع است. اگر پروتز ثابت به طور مناسب ساخته نشود به طوری که غیر قابل تمیز کردن باشد با هیچ راهی نمیشود آنها را تمیز کرد و باید تعویض کردد. پر کردگی های نامناسب بخصوص پر کردگی هائی که با آمالگام صورت گرفته و از دیواره دندان بیرون زده تر پر میشود را هم نمیشود با مسواک و نخ دندان تمیز کرد و بایستی تعویض گردد.

مصرف بعضی از غذاها که حاوی پیاز یا سیر می باشد، باعث تشدید این عارضه می شود. این مواد پس از جذب و ورود به گردش خون به ریه ها منتقل شده وتا ساعتها آثار خود را درهنگام عمل بازدم نشان می دهند. مصرف بعضی از دهان شویه ها در اینمورد می تواند کمک کننده باشد.

خشکی دهان(Xerostomia) یکی دیگر از عوامل اصلی در ایجاد بوی بد دهان می باشند در شرایط عادی جریان بزاق می تواند باعث حذف بعضی از عوامل و اجزا موثر در بوی بد دهان گردد. کاهش یا قطع جریان بزاق باعث تشدید عوامل موثر در این عارضه می گردد، همچنین موجب افزایش میزان پوسیدگی های دندانی می شود که به نوبه خود در ایجاد بوی بد دهان نقش قابل توجهی دارند.مصرف بعضی از داروها، ایجاد اختلال در عملکرد غدد بزاقی، رادیوتراپی های گسترده و تنفس دهانی همیشگی، از عوامل ایجاد خشکی دهان و بوی بد ناشی از آن می باشد.

در صورتی که علت بوی بد دهان با بررسی و درمانهای دندانپزشکی برطرف نگردد، باید علتهای سیستمیک را جستجو کرد. از مهمترین عوامل سیستمیک می توان، عفونتهای موضعی در بینی، لوزه ها و ریه، سینوزیت مزمن، برنشیت، دیابت،بیماریهای سیستم گوارشی و اختلال درعملکرد کلیه و کبد را نام برد.

چند نکته فنی

 1. به نظر من هر فردی بوی بد دهان را در مورد خودش و سایرین تجربه کرده است .بوی دهان ممکن است مقطعی باشد بخصوص بوهائی که صبح موقع بیدار شدن ازخواب مشاهده میشود و بعد از خوردن صبحانه و مسواک زدن برطرف میشود . این بوی صبحگاهی طبیعی است و و به علت کاهش بزاق در طی شب و در ضمن عدم فعالیت محیط دهان در کل زمینه ای برای فعالیت میکرو ارگانیسم ها فراهم میکند که بعد از یک وعده غذا خوردن رفع میشود . لذا در صورتی که صبح صبحانه نخورده اید مواظب صحبت کردن خود باشید.
 2. از اطرافیان نزدیک خود بخواهید که اگر بوی بدی از دهان شما متوجه شدن حتما تذکر دهند چون افراد جامعه وقتی متوجه بو میشوند هیچ وقت به زبان نمی آورند ولی اثر بد شخصیتی خود را میگذارد…. آشنایان نزدیک این لطف را در حق ما بکنند و تذکر دهند از این ضربه شدید به شخصیت مان جلو گیری میکنند.
 3. اگر در فردی متوجه بوی بد شدیم باید سعی کنیم به طور غیر مستقیم مطرح کنیم طرح مستقیم ممکن است ضربه روحی شدیدی ایجاد کند بخصوص که ارتباط عاطفی با هم داشته باشیم …. اگر هم متذکر نشویم باز رفتار مسئولانه ای نکرده ایم طرح غیر مستقیم بهترین وسیله است ….
 4. در صورتی که متوجه شدیم که دهانمان بو میدهد برای درمان اولین مرحله مراجعه به دندانپزشک و مشورت با آن است .دندانپزشک با یک معاینه کامل میتواند علت بوی دهان شما را تشخیص و درمان کند این درمان میتواند شامل جرم گیری آموزش مسواک زدن و استفاده از نخ دندان …. ترمیم دندانهای پوسیده و….. باشد ….. در صورت اطمینان از ناحیه دهان و دندان اگر مشکل بوی دهان رفع نگردید حتما باید به یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید و لوزه ها و حلق و سینوسها ی فکی را چک کنید حتما مشکل شما حل خواهد شد سایر مواردی که میتواند باعث بوی دهان شود آنقدر نادر است که طرح آنها اصلا کاربرد عملی ندارد …..
 5. افرادی هستند که دچار توهم بوی بد دهان هستند …. به این صورت که دهانشان بو نمیدهد ولی همیشه از این وحشت دارند که دهانشان بو میدهد …. این توهم بعضی مواقع آنقدر شدید است که در روابط اجتماعی فرد اثر نامطلوب میگذارد …. من این بیماران را در چندین مورد مشاهده کرده ام و بارها بهشون گفته ام که بوی بدی ندارند ولی باز این وسواس را دارند….. مشاوره با روانپزشک و علت یابی آن بسیار موثر خواهد بود.
توصیه به مبتلایان
 • اولین قدم در برطرف کردن بوی بد دهان داشتن بهداشت مناسب دهانی است. استفاده مرتب از مسواک و نخ دندان و البته، با روش صحیح آن و همچنین مسواک نمودن قسمت پشتی زبان بسیار موثر
  خواهد بود.
 • ملاقاتهای دوره ای با دندانپزشک را فراموش نکنید. مراحل اولیه بیماریهای لثه، پوسیدگی‌های مخفی بین دندانی، پر کردگی هایی که باید تعویض شوند و پوسیدگی هایی که عود مجدد پیداکرده- اند توسط دندانپزشک قابل تشخیص است.
 • اگر از دنچرهای متحرک استفاده می کنید. بعد ازهر وعده غذایی و قبل از خواب، آنها را درآورده و کاملاً شستشو دهید. استفاده از محلولهای ضد عفونی کننده در بعضی از موارد ضروری خواهد بود.
 • استفاده از دخانیات و نوشابه های الکلی را قطع کرده یا مصرف آنها را به حداقل کاهش دهید.
 • اگر دچار خشکی همیشگی در دهان هستید با دندانپزشکان مشورت کنید. مصرف آدامسهای بدون قند و استفاده از مایعات جایگزین بزاق بسیار سودمند خواهند بود.
 • بعضی از دهانشویه ها در برطرف کردن بوی بد دهان موثرند. فقط در صورت مشورت با دندانپزشکان از آنها استفاده نمایید.
 • از دندانپزشکان بخواهید نحوه صحیح استفاده از مسواک و نخ دندان را برایتان تشریح نماید. استفاده غیر صحیح کمک چندانی به بهداشت دهان و بخصوص بر طرف کردن بوی بد دهان نمی کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پیغام خورد را درج کنید.