مسواک خوب من

توسط: | تگ: | دیدگاه: ۹ | شهریور ۱۰ام, ۱۳۹۴

بارها و بارها شده که بیمارا از من در مورد مسواک خوب و اینکه چه خمیردندانی را مصرف کنیم ….. سوال کرده اند..و این سوال فکر میکنم در ذهن خیلی های دیگه باشه بخصوص با اینهمه مسواک و خمیر دندانی که در بازار هست و تبلیغات زیادی که وجود دارد آدمی گیج میشه که معیار انتخاب خمیر دندان خوب و مسواک خوب چیست؟ در این نوشته سعی میکنم که چند نکته را در جهت افزایش آگاهیتان نسبت به این موضوع متذکر شوم.


 

در مورد خمیر دندان باید بگویم که اصلا حساسیتی نسبت به این موضوع نداشته باشید …. چرا ؟ راستش را بخواهید خمیردندانهای مختلف فرق آنچنانی با هم ندارند ….. بخصوص که در رعایت بهداشت دهان و دندان نوع خمیر دندان حداقل نقش را دارد …. واقعیت را بخواهید همه خمیر دندانها شامل این مواد هستند…. مواد شوینده …. مواد ساینده …. مواد کف کننده …. مواد مواد خوشبو کننده …. مواد حاوی فلوراید و یک بیس که ماده اصلی خمیر دندان را تشکیل میدهد ….. همه خمیر دندانها این مواد را دارند و فرقی که دارند با هم جزئی است و بسته به نوع مواد خوشبو کننده و یا نوع بسته بندی خمیر دندانها شاید اختلافی باهم داشته باشند که این اختلاف هم نقش چندانی در بهداشت دهان و دندان بازی نمیکند . استفاده از نمک خشک، جوش شیرین، و سایر پودرها برای مسواک کردن صحیح نیست و باعث ساییدگی مینا و خراشیدن لثه می شود . استفاده از آب نمک رقیق (نصف قاشق چایخوری در یک لیوان آب جوشیده سرد شده ) مفید می باشد، ولی نمی تواند جایگزین مسواک و خمیردندان شود.

آیا از خمیر دندانها، به اندازه ای که تمام موهای مسواک را بپوشاند باید استفاده نمود؟
خیر، لازم نیست به مقداری که در فیلم ها و آگهی های تبلیغاتی دیده می شود،از خمیر دندان استفاده کرد. استفاده از مقدار کمی خمیر دندان کافی است چون در عمل تمیز نمودن دندانها، نقش مؤثر و مهم را خود مسواک بر عهده دارد. فقط سعی کنید خمیر دندان را بین بین پرزهای مسواک قرار دهید.

آیاخمیر دندان را باید مرتب عوض کرد؟
جواب این سؤال به سلیقه و ذائقه افراد بستگی دارد. معمولاً استفاده از یک نوع صابون، عطر، غذا، خمیر دندان و … انسان را خسته و بی میل می کند. تنوع در استفاده از خمیر دندان انگیزه ای برای تداوم عمل مسواک زدن می شود.

 1. نوع مسواک بر خلاف خمیر دندان از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است چرا …؟ چون نقش اساسی در بهداشت دهان و دندان دارد. شما بدون خمیر دندان میتوانید بخوبی دندانها را تمیز کنید اما اگر مسواک خوبی نداشته باشید این امر غیر ممکن است برای همین سعی میکنم شرایط یک مسواک خوب را برایتان مفصل توضیح بدم …. مسواک باید رشته های نایلونی داشته باشد.
 2. رشته های مسواک باید نرم و متوسط باشد. مسواک های زیر به لثه و دندانها آسیب می رساند.
 3. اندازه سر مسواک باید متناسب با دهان فرد باشد و همچنین لازم است مسواک کودکان کوچکتر از بزرگسالان باشد. مسواک به طول دو سانتیمتر برای کودکان مناسب است.
 4. مدتی که باید از یک مسواک استفاده شود، بستگی به میزان تمیزی، محکمی و فرم رشته های مسواک دارد. تا وقتی که رشته های مسواک تمیز، محکم و صاف است. می توان از آن استفاده کرد. اگر فردی طور مرتب و با دقت مسواک کند، معمولاً عمر مسواک او دو تا چهار ماه است. اگر مسواک پس از یک هفته فرسوده شود نشانه این است که فرد نادرست مسواک می زند.

این مسواک فقط بدرد دور انداختن می خورد .مسواکی که پرزهای آن به سمت خارج خمیدگی پیدا کرده باشند حتما باید تعویض شود.

چرا مسواک نرم توصیه می شود؟
عامل ایجاد کننده بیماریهای لثه و دندان، لایه بیرنگ و چسبنده ای است که شامل میکروبها در زمینه ای از بزاق و مواد غذایی بوده که به سطح دندان می چسبد و پلاک میکروبی نامیده می شود. پلاک با کشیدن ناخن بر روی دندان به زیر آن جمع شده و دیده می شود. هدف از مسواک زدن، تمیز کردن دندانها از باقیمانده مواد غذایی و برداشتن پلاک میکروبی بوده که با استفاده از مسواک نرم به این هدف می توان نائل گردید.

علیرغم تصور مردم جرم رسوب یافته بر دندانها، با عمل مسواک زدن برطرف نمی گردد و نیاز به کمک دندانپزشک و استفاده از وسایلی چون قلم و دستگاه جرم گیری دارد. استفاده از مسواک های زبر و خشن و یا خمیر دندانهای ساینده علاوه بر اینکه باعث تحلیل لثه شده، سبب ایجاد سائیدگی و خراشیدگیهایی بر روی دندانها شده و استعداد گیر پلاک میکروبی و همچنین ریسک ایجاد پوسیدگی را بالا می برد.

مسواک برقی بر مسواک دستی ارجحیت دارد؟
خیر، هیچگونه تفاوتی از نظر تمیز کردن دندان با این دو روش وجود ندارد. کما اینکه نوع دستی قابلیت مانور بیشتری دارد.اگر از مسواک دستی به درستی و با دقت استفاده کنیدبر بسیاری از مسواکهای برقی ارجحیت دارد.

چند نکته فنی….. لطفا با دقت بخوانید:

 • همین الان برید دستشوئی …. مسواکها را برسی کنید هر کدوم مثل مسواک بده شده اند بیندازیدشان دور؟! یک مسواک نو بخرید …. اون لیوانی را هم که مسواک ها را توش میذارید یه نگاه بکنید ……… تو رو بخدا یا خوب بشوئید یا عوضش کنید … این چیه …؟
 • کف پرز ها را بخوبی برسی کنید که خوب تمیز شده باشد …. مسواک وسیله ای است که به تمیز بودن خودش کمتر اهمیت میدهیم

  • معمولا از تجربه دندانپزشک خود در زمینه اینکه چه مارکی از مسواکها خوب هستند استفاده کنید چون هر کشوری فرق میکند و در ضمن چندین مسواک با مارکهای متفاوت هستند که همه خوب هستند و در هر شهری ممکن است که مسواک خوب در دسترس متفاوت باشد لذا از ذکر اسامی مارک های خوب خودداری میکنم….
  • دقت کنید که اگر پر کردگی های ناجور دارید یا دندانهای پوسیده دارید که دارای لبه های تیز هستند این حالت ها به مسواک شما آسیب میرسانند و با شکستن پرز ها عملا این خاصیت ارتجاعی پرزهای مسواک را از بین میبرند …. سریعا نسبت به ترمیم دندانها و پر کرددگی های ناجور اقدام کنید و مسواک را هم عوض کنید ….. مسواک هر چقدر هم خوب باشد در مقابل لبه های تیز دندان پوسیده نمیتواند مقاومت کند …. لذا در این حالت ها پخش و پلا شدن مسواک را به گردن نوع مسواک نیندازید
  • هیچگاه مسواک ها را در حمام نگهداری نکنید. فضای مرطوب حمام شرایط مناسبی را برای رشد باکتریها و قارچ ها بروی مسواک فراهم میآورد. مسواک باید در محیطی خشک و باز و در مجاورت هوا قرار داده شود . از نگهداری آن در محیطهای بسته مثل کابینتهای مخصوص دارو یا سایرمحیطهای محصور شده اجتناب کنید.
  • از قرار دادن مسواکها در مجاورت هم خودداری کنید. یک لیوان پر از مسواک چیزی است که در اکثر منازل دیده می شود. این نوع نگهداری باعث انتقال میکروبها بین افراد خانواده می گردد.

 • برای شستن مسواک از آب گرم استفاده نکنید. این عمل عمر مفید مسواکتان را کوتاه تر می کند.
 • قبل از استفاده از مسواک آن را خیس نکنید مسواک با موهای خشک کارایی بهتری در بهداشت دهان دارد. سعی کنید دو مسواک در دسترس داشته باشید تا همیشه بتوانید از مسواک خشک استفاده نمائید.
 • افرادی که دچار عفونتهای تنفسی، سرماخوردگی و یا سایر عفونتها در ناحیه حلق ویا بینی می باشند، باید بعد از بهبودی مسواک خود را تعویض نمایند. این عمل در جلوگیری از انتقال عفونتها به سایر افراد خانواده نقش مهمی دارد.
 • هیچگاه خمیر دندان را بر روی موهای مسواک قرار ندهید.تیوب آن را بطریقی قرار دهید تا خمیردندان در بین موهای مسواک جای بگیرد.

بطور متوسط یک مسواک بعد از ۶۰-۷۰ بار استفاده باید تعویض شود البته این در صورتی است که روش استفاده و نگهداری صحیحی بکار برده باشیم. به یاد داشته باشید مسواکی که حتی تعدادی از موهای آن به سمت خارج خمیدگی پیدا کرده باشند دیگر کارایی لازم را در بهداشت مطلوب دهان نخواهد داشت وباید تعویض گردد.

یک مسواک مناسب اغلب ارزانتر از یک “پیتزا مخصوص” است با اینحال اکثر افراد برای تهیه مسواک با کمبود بودجه مواجه اند و ترجیح می دهند با صرفه جوئی! استفاده بیشتری از مسواک قبلی خود ببرند.
راستی، آخرین بار کی مسواکتان را عوض کردید؟

دیدگاه

پیغام خورد را درج کنید.