فلوراید،عصای دست مینا

توسط: | تگ: | دیدگاه: ۰ | مرداد ۷ام, ۱۳۹۴

 فلوراید یک ماده معدنی است که بطور طبیعی در آب آشامیدنی و بسیاری از غذاها وجود دارد .مواد معدنی طی دو مکانیسم جداگانه بر مینای دندان تاثیر می گذارند:

۱٫تخریب و حذف مواد معدنی از مینای دندان “دمینریلایز”

 ۲٫اضافه شدن مواد معدنی به دندان  “رمینریلایز”

وجود پلاک میکروبی به همراه حضور مواد قندی باعث ایجاد اسید های مخرب می شود. اثر این اسید ها بر مینای دندان حذف و تخریب مواد معدنی (دمینریلایز)را باعث می شود از طرف دیگر مواد معدنی از قبل فلوراید، کلسیم و فسفر می توانند از طریق آب آشامیدنی و غذا مجددا جذب مینای دندان شوند.

اگر روند تخریب مینای دندان (دمینریلایز) از روند ترمیم وجذب مواد معدنی بیشتر شود،پوسیدگی دندان رخ می دهد. در این فرآیند نقش فلوراید بسیار با اهمیت خواهد بود. فلوراید مقاومت دندان را افزایش داده و باعث می شود دندانها در مقابل اسید های پوسیدگی زا دیرتر تخریب شوند.فلوراید همچنین می تواند روند پوسیدگی را در دندانهایی که به تازگی دچار پوسیدگی شده اند متوقف نماید. در اثر این عملکرد فلوراید، این دندانها نیاز به پر کردن ندارد.

در بچه های زیر ۶ سال فلوراید باعث می شود دندانهای دائمی ساختمان محکم تری پیدا کنند و بعد از رویش دیرتر دچار دمینریلایزو پوسیدگی می شوند .فلوراید همچنین باعث افزایش سرعت ترمیم و رمینریلایز دندانهایی می شود که تحت تاثیر اسید های پوسیدگی زا قرار گرفتند. این اثر ضد پوسیدگی هم در دندانهای کودکان وهم بزرگسالان رخ می دهد.

از کجا فلوراید بدست آوریم؟

فلوراید در بعضی از مواد غذایی و آب آشامیدنی وجود دارد.همچین در مقیاس اندک، در بعضی از خمیر دندانها و دهان شویه ها وجود دارد.  اگر بخواهیم مقدار بیشتری فلوراید به دندانها برسانیم باید از ژل،فوم (کف)،و یا وارنیش فلوراید استفاده کنیم. این ترکیبات فقط توسط دندانپزشکان قابل استفاده می با شند. البته شربت ها و قرص های فلوراید هم موجود می باشند که باید حتما با بررسی و تجویز پزشک همراه باشند.بیشترین تاثیر فلوراید در بچه های سن بین ۶ تا ۱۶ سال می باشد، زمانی که دندانهای  دائمی در حال جایگزینی بجای شیری ها می باشند،استفاده فلوراید در این مقطع زمانی باعث می شود دندان های شیری دیرتر به پوسیدگی گرفتار شوند و همچنین باعث می شود دندان های دائمی قوی تر در دهان ظاهر شوند. البته فراموش نشود که فلوراید برای دندانهای دائمی در بزرگسالان نیز بسیار حائز اهمیت است و می تواند پیشرفت پوسیدگی در دندانهایی که به تازگی دچار پوسیدگی شده اند را متوقف نماید.

در بعضی از شرایط  دندانها بیشتر از معمول دچار پوسیدگی می شوند .در این افراد استفاده از فلوراید کمک بسیار با اهمیتی در جلوگیری از پوسیدگی می کند .این شرایط شامل مواد زیر میباشد:                                                                         

  بیماری” دهان خشک :بزاق به عنوان یک عامل ضد پوسیدگی در دهان بشمار می رود.در بعضی از بیماریها مثل سندرم شوگرن،مصرف بعضی از داروها مثل داروهای ضد آلرژی،آنتی هیستامین، داروهای آرام بخش و داروهای ضد فشار خون و کسانی که در معرض رادیوتراپی های  سر و گردن می باشد، ترشح بزاق دچار مشکل شده و این افراد بیشتر در معرض پوسیدگی دندان خواهند بود. فلوراید برای این افراد بسیار ضروری است.

بیماریهای لثه :کسانی که دارای التهاب و بیماری های لثه ای می باشند و دچار تحلیل لثه شده اند قسمتی از ریشه دندان که در حالت معمول با لثه پوشانده می شده،در دهان آشکار می شود. این منطقه بسیار مستعد پوسیدگی  است . فلوراید برای این افراد بسیار ضروری می باشد.

 پوسیدگی های مکرر :بعضی از افراد مستعد پوسیدگی اند،و بطور تقریبی هر شش ماه دچاریک پوسیدگی دندانی جدید می شوند. این افراد بیشتر از سایرین به مراقبت و استفاده از فلوراید نیاز دارند.

داشتن روکش،بریج و براکت های ارتودنسی :کسانی که چنین درمانهایی را در دهان خود دارند باید حتما مراقب باشند. حضور این وسایل درصد احتمال پوسیدگی دندانها را افزایش می دهد پس باید مراقبت های بیشتری نیز انجام داده و استفاده از فلوراید را در برنامه  های بهداشتی خود قرار دهند.

  براساس درصد فلوراید ،باید تجویز فلوراید تکرار شود. دهان شویه هفته ای یکبار- ژل ها هر سه ماه و وارنیش هر شش ماه یکبار باید تکرار شوند. فقط در صورت تجویز دوره ای، فلوراید اثر بخشی خود را دارد. استفاده یکباراز آن سودمند نخواهد بود.

 خطر فلوراید:

  استفاده از فلوراید هیچ خطر خاصی ندارد.اما اگر از مقدار مشخصی،بیشتر به بدن وارد شود (دوز سمی )،باعث اختلالاتی می شود.این مشکل بیشتر در بچه های زیر ۶ سال رخ می دهد.اگر فلوراید اضافه به دندان ها برسد باعث ایجاد تغییر رنگ(فلوروزیس) در آنها می شود. این تغییر رنگ از لکه های سفید پراکنده یا نوارها و لکه های  قهوه ای و آبی رنگ در روی مینای دندان خواهد بود. این تغییر رنگ ها با مسواک زدن و رعایت بهداشت از بین نخواهد رفت. برای بر طرف شدن آنها باید درمان های خاص دندانپزشکی و در بعضی موارد بلیچینگ انجام شود. برای کودکان زیر ۶سال حتما از مقدار کم خمیر دندان استفاده کنید تا دچار افزایش فلوراید در بدن آنها نشود چون بچه ها اکثرا خمیردندان را قورت می دهند. به اندازه ی یک دانه عدس خمیردندان کافی است.

آب معدنی خوب است؟

در اکثر مواقع مقداری فلوراید موجود در آب آشامیدنی در حد قابل قبولی برای افراد عادی می باشد. این مقدار۱/۲ -۰/۷ (ppm) می باشد. در بعضی از آب معدنی ها مقدار فلوراید را به دلایل خاصی پایین تر از این حد می آورند. حتما برچسب درصد املاح و مواد موجود در آب معدنی رابه دقت ملاحظه  کنید. به یاد داشته باشید بیشتر سیستم های تصفیه آب خانگی نیز باعث حذف فلوراید از آب آشامیدنی می شوند. در کتابچه راهنما ی دستگاه تصفیه آب می توانید مقدار و درصد املاح را ،در آبی که مصرف می کنید ملاحظه نمایید.

خلاصه اینکه :فلوراید یک عنصر حیاتی برای سلامتی دندان ها می باشند. با فلوراید می توانید از ایجاد پوسیدگی پیشگیری کنید و حتی جلوی پوسیدگی های اولیه را نیز بگیرید. فلوراید برای همه افراد مناسب است هم کودکان هم بزرگسالان. اما  اثرات آن در سن ۶-۱۶سال بسیار با اهمیت تر می باشد.

فراموش نکنید استفاده از فلوراید به معنای کنار گذاشتن مسواک و نخ دندان نیست.اصل بهداشت دهان، مسواک و نخ دندان مرتب و  با روش صحیح می باشد. فلوراید فقط در کنار بهداشت مناسب، می تواند پوسیدگی را کاهش دهد.حتما  دوره های انجام فلوراید را تکرار کنید ،استفاده از فلوراید فقط برای یکبار ،کمک چندانی نخواهد کرد.

پیغام خورد را درج کنید.