هشت کلید طلایی ویژه دندانهای شیری

توسط: | تگ: | دیدگاه: ۰ | مرداد ۷ام, ۱۳۹۴

پوسیدگی در دندانهای شیری زودتر از آنچه فکرش را بکنید اتفاق می افتد، به سرعت پیشرفت می کند و اگر زودتر به داد آنها نرسید، کشیدن آنها قطعی خواهد بود. از دست دادن دندانهای شیری یعنی اختلال در رویش بدن، یادگیری و توانایی صحبت کردن، یعنی استقبال از ناهنجاریهای فکی،

 بی نظمی شدید در دندانها و به مخاطره افتادن زیبایی، انجام درمانهای پیچیده ارتودنسی، هزینه های درمانی زیاد و…

پوسیدگی دندانهای شیری را جدی بگیرید.

مگر دندانهای بچه ۳ ساله هم پوسیده می شود؟
 
پوسیدگی در دندانهای شیری نتیجه مستقیم غفلت و کم توجهی والدین است.همه گرفتارند، وقت ها محدود و هزینه ها فراوان قبول؛ امّا لااقل ،این نکات را که می توانید رعایت کنید. مطمئن باشید اگر این دستورات را با دقت انجام دهید، دندانهای شیری کودکتان تضمینی بیمه خواهد شد.

سعی کنید حداکثر تا سن ۱ سالگی اولین ویزیت دندانپزشکی کودکتان را انجام دهید و بعد از آن، هر چهار ماه این کار را تکرار کنید. یعنی سه بار در سال. با این کار مطمئن باشید کودکتان هیچ گاه دندان کشیدنی نخواهد داشت.

مسواک را زودتر شروع کنید.

وقتی اولین دندان شیری در دهان ظاهر شد، یعنی باید مسواک آغاز شود. حتی قبل از رویش اولین دندان شیری هم می توانید بجای مسواک، لثه ها را با یک دستمال مرطوب و به آرامی تمیز نمایید.

سعی کنید مسواک را مرتب و حداقل یکبار در روز انجام دهید تا برای کودک یک عادت شود. از خمیردندانهای فلورایددار استفاده کنید. امّا به یاد داشته باشید مقدار خمیردندان خیلی کم باشد. تقریباً‌ به اندازه یک دانه عدس خمیردندان کافی می باشد.مسواک کودکان را باید والدین انجام دهند آن هم با دقت. تا کی؟بعنوان یک راهنمایی، هر وقت که بچه ها بتوانند بند کفش شان را گره بزنند، یعنی می توانند مسواک صحیح را انجام دهند. تقریباً سن ۶ سالگی .تا آن موقع این وظیفه بر عهده والدین است. سعی کنید مسواک قبل از خواب انجام شود. بعد از مسواک هیچ چیزی غیر ازآب ،نباید خورده شود. دقت کنید هیچ چیز. طول شب زمان مناسبی است که دندانها با استفاده از مواد موجود در بزاق دهان و ترکیبات خمیردندان ساختمان خود را بازسازی کنند.

فلوراید و فیشورسیلانت را جدی بگیرید:

استفاده از فلوراید موضعی برای دندانهای همه افراد و در هر سنی مفید است برای بچه ها مهم تر.

فلوراید می تواند جلوی پوسیدگی های اولیه را بگیرد و مانع از پیشرفت پوسیدگی در دندانهای پوسیده شود. از فیشور سیلانت غفلت نکنید. هزینه زیادی نخواهد داشت امّا محاسن آن بیشمار است. توضیحات تکمیلی را در سایت مطالعه نمائید.

مراقب پوسیدگیای شیشه شیر باشید.

 بسیاری از والدین، عادت دارند بچه ها را با یک بطری شیر در دهان بخوابانند. این بطری در تمام، یا بیشتر مدت شب در داخل دهان کودک قرار دارد و فرقی نمی کند بطری شیر، شیرین باشد یا خیر، آبمیوه باشد یا شیر خشک. در هرصورت وجود این ترکیبات در داخل دهان باعث ویران کردن شدید دندانهای کودکتان خواهد شد. تنها چیزی که می تواند در طول شب استفاده شود فقط آب معمولی است.

 فنجان های شیرین در کمین اند

شیشه های شیر استفاده شده در طول خواب تنها عامل پوسیدگی دندانهای شیری نمی باشند. بسیاری از والدین در طول روز بجای استفاده از آب یا شیر معمولی، کودکان خود را با فنجان های

آبمیوه و دیگر مایعات شیرین تغذیه می کنند. بخصوص که در این دوران کودکان تازه از استفاده از فنجان را آموخته اند و بجای شیشه های شیر دوست دارند از این وسایل استفاده کنند. بعضی از والدین فکر می کنند استفاده از آبمیوه ها در طول روز باعث ایمنی بیشتر کودکان در برابر بیماریها شده و کودکان سالم تری خواهند داشت.پزشکان متخصص کودکان چنین باوری را اشتباه می دانند آنها معتقدند که آبمیوه ها اگر می خواهند استفاده شوند فقط در طی دوران

درمان بیماری و بصورت محدود باید بکار روند. فراموش نکنید که این آبمیوه ها و نوشیدنی های شیرین علاوه بر اثرات تخریبی شدید بر روی دندانها در ایجاد چاقی های مفرط نیز در کودکان بسیار مؤثر می باشند.

سعی کنید از آبمیوه ها و نوشیدنی های شیرین برای کودکان ،بصورت استفاده مستمر در طول روز خودداری کنید. اگر خیلی اصرار بر این کار دارید، نوشیدن آنها را محدود به سه یا چهار بار در روز و ترجیحاً‌ همراه با وعده های غذایی اصلی در نظر بگیرید.

پستانک فقط تا دو سالگی:

بهترین کاربرد پستانک در نوزادان زیر یک سال می باشد که می تواند از” سَندرُم مرگ ناگهانی نوزاد” جلوگیری کند. استفاده از آن باید در مواقعی باشد که نوزاد در خواب است و اگر نوزاد آن را از دهان خود خارج می کند اصراری به جایگزین کردن مجدد آن نداشته باشید. استفاده طولانی مدت و یا با فشار مکیدن پستانک باعث اثرات تخریبی شدیدی روی فرم و شکل دهان و دندانهای کودک خواهد داشت.

به یاد داشته باشید پستانک فقط مخصوص نوزادان است و کودکان نوپای شما که تازه راه افتاده اند، لزومی ندارد با پستانک تمرین راه رفتن نمایند.

در ضمن استفاده طولانی مدت از پستانک های ارتودنسی نیز چندان توصیه نمی شود.

نکته پایانی این که سعی کنید استفاده از پستانک را تا دو سالگی متوقف کنید. اگر این عادت تا بعد از سه سالگی ادامه دار شد حتماً باید ارزیابی کلینیکی در مورد فرم و حالت فک و صورت انجام شود.

مراقب داروها باشید:

بسیاری از داروها بخصوص شربت هایی که برای بچه ها تجویز می شود طعم دار بوده و یا با شیرین کننده ها، شیرن شده اند. این داروها میزان پوسیدگی دندانها را بشدت افزایش می دهند. در بعضی از بیماریهای تنفسی مثل آسم کودکان یا مشکلات قلبی ،که بچه ها مجبورند دارو ها را برای مدت های طولانی مصرف کنند این افزایش میزان پوسیدگی کاملاً آشکار است.

اگر چنین کودکانی را دارید حتماً‌ بیشتر مراقب بهداشت آنها باشید. تکنیکهای جلوگیری از پوسیدگی را انجام دهید و دفعات مسواک زدن را نیز به سه یا چهار بار در روز برسانید.

در رعایت بهداشت دهان سخت گیر باشید:

والدین اغلب از عدم همکاری کودکان در رعایت بهداشت دهان و مسواک زدن شکایت دارند. امّا به یاد داشته باشید در این مورد جای مصالحه نیست. کودکان باید بدانند در انجام مسواک زدن حق انتخاب ندارند. باید مسواک را خودتان انجام دهید و بعد مسواک را به کودک داده تا با نحوه انجام آن آشنا شود. به یاد داشته باشید حداقل تا سن۶ سالگی کودکان توانایی صحیح مسواک زدن را ندارند. در مورد نخ دندان تا ۱۰ سالگی باید کمک کنید.

در مورد انجام مسواک در کودکان از جنبه های تشویقی غافل نشوید. می توانید برای همکاری بیشتر چند مسواک با رنگهای مختلف تهیه کنید تا با انتخاب خودشان،‌در روزهای مختلف، از مسواکهای مختلف استفاده کنند. این کار را در مورد خمیردندان هم می توانید انجام دهید. سعی کنید مسواک زدن مطابق یک برنامه منظم و در مواقعی باشد که کودک خیلی خسته و خواب آلود نباشد. بدیهی است که در انتهای شب، کودک از خواب بیدار شده ،همکاری چندانی در مسواک زدن با ما نمی کند. هر ترفندی که بلد هستید بکار ببرید، فقط مسواک را درست و مرتب برای کودکتان انجام دهید. مطمئن باشید نتایج سودمند آن را خیلی زود خواهید دید.

پیغام خورد را درج کنید.