خطر آموکسی سیلین برای دندان کودکان

توسط: | تگ: | دیدگاه: ۰ | شهریور ۲۱ام, ۱۳۹۴

فلوئوروزیس دندانی یکی از شایع ترین نقص های تکاملی مینای دندان در کودکان می باشد که در اثر مصرف بیش از حد فلوراید در دوران تکاملی دندان رخ می دهد. دندانهایی که به این عارضه مبتلا می شوند دچار تغییرات واضحی می گردند ، شدت این تغییرات با توجه به مقدار و مدت مصرف فلوراید و همچنین سن کودکان متفاوت خواهد بود . در این عارضه شفافیت دندانهای دائمی از بین رفته و لکه های مات سفید رنگ و در بعضی از موارد نوار های زرد و قهوه ای بر روی آنها ظاهرمی شود، همچنین در حالت پیش رفته این عارضه ممکن است قسمتهایی از دندان از بین رفته و حالت هیپوپلازی ایجاد گردد.

فلوئوروزیس می تواند مشکلات گسترده ای رابرای سلامت و زیبایی دنداهای کودکان ایجاد نماید . به طوری که در بعضی از موارد انجام درمانهای گسترده و پر هزینه زیبایی ضروری خواهد بود .

آموکسی سیلین ، آنتی بیوتیکی است که مصرف بسیار گسترده در کودکان دارد ، بخصوص در درمان اوتیت مدیا که یکی از بیماریهای شایع این گروه سنی است، اغلب به عنوان انتخاب برتر در نظر گرفته می شود . تحقیق انجام شده بر روی این آنتی بیوتیک نشان داد که این دارو می تواند باعث ایجاد نقص های تکاملی در مینا، به هنگام رشد و شکل گیری دندان گردیده وعوارضی مشابهه فلوئوروزیس ناشی از مصرف فلوراید را در دندانهای دائمی کودکان ایجاد نماید . این تحقیق بر روی ۵۷۹ کودک با سن کمتر از ۳۲ ماهگی انجام گرفته است. تاسن یک سالگی ۷۵ درصد و تا سن ۳۲ ماهگی ۹۱ درصد از کودکان این بررسی ، سابقه مصرف آموکسی سیلین را داشته اند . در این مجموعه ۲۴ درصد از کودکان مورد تحقیق دچار فلوئوروزیس ناشی از مصرف آموکسی سیلین شده اند . اغلب ضایعات دندانی بر روی دندانهای مولار دائمی و سانترال های ماگزیلا ایجاد گردیده است .

از نتایج قابل توجه این که مدت زمان مصرف دارو با تعداد دندانهای دارای عارضه ارتباط مستقیم داشته و همچنین استفاده از این دارو در کودکان ۶-۳ ماهه، می تواند اثرات
مخرب آموکسی سیلین بر روی دندانها رابه میزان دو برابر افزایش دهد . در بررسی نتایج این تحقیق حذف عوامل مداخله گر از قبیل : فلوراید دریافتی ، عفونتهای گوش میانی ، و نوع تغذیه کودک ( شیر ما در و یا سایرغذاهای کمکی ) به طور کامل رعایت شده است . هر چند انجام تحقیقات بیشتری در این زمینه ضروری به نظر می رسد اما به علت عوارض شدید این دارو استفاده حد اقل از آموکسی سیلین در کودکان کمتر از ۳ سال و یا جایگزینی آن با دارویی مناسب تر ، توجیه منطقی خواهد بود .

 

پیغام خورد را درج کنید.