دندان پزشکان و پیشبینی سکته

توسط: | تگ: | دیدگاه: ۰ | شهریور ۲۱ام, ۱۳۹۴

رادیوگرافی دندان رازهای بیشماری را می تواند آشکار نمایند، حقایقی فراتر از تشخیص پوسیدگی و یا موقعیت دندانها.

در اکثر موارد ملاقات بیماران با دندانپزشک به نحوه استفاده از نخ دندان و مسواک و توصیه جهت درمان دندانهای پوسیده محدود می شود. و این در حالی است که اولین نشانه های بعضی ازبیماریهای مهم و خطرناک در محیط دهان آشکار می شوند. بررسی کامل و دقیق حفره دهان به تشخیص زود هنگام و کاهش عوارض این گونه بیماریها کمک فراوانی می نماید.

آمار ارائه شده توسط انجمن سکته قلبی آمریکا(A.S.A) ضرورت توجه به بیماریهای قلبی و سکته را بخوبی اشکار می کند. در هر ۴۵ ثانیه یک نفر در این کشور دچار سکته قلب
ی می شود و سکته های قلبی سومین عامل مرگ افراد بوده و جزو عوامل اصلی ایجاد ناتوانی های بدنی محسوب می شوند. تا کنون ایده های فراوانی جهت تشخیص و پیش بینی سکته توسط پزشکان مطرح شده است اما حال دندانپزشکان نیز می توانند در این زمینه کمک کننده باشند.

دندانپزشکان در رادیوگرافی های دندانی می توانند موقعیت دندان ها، ریشه های باقیمانده ، وضعیت استخوان فک و همچنین نمای کلی از استخوانهای صورت را مورد ارزیابی قرار دهند.

پانورامیک یکی از انواع رادیوگرافی های دندانی است که در آن تمام ساختمانهای مرتبط با حفره دهان در یک تصویر دیده می شود. این رادیوگرافی برای ارزیابی وضعیت کلی دندانها و استخوانهای فک بسیار سودمند است. همچنین میتواند یک عامل تشخیصی مهم در پیش بینی احتمال سکته در مورد بیمارانی که در گروه پرخطر قبلی قرار دارند، محسوب گردد.در یک تصویر پانورامیک که بخوبی تهیه شده باشد، علاوه بر اجزاء مربوط به حفره دهان، وضعیت ساختمانهای مجاور به این ناحیه نیز دیده خواهد شد. یکی از مهمترین این اجزاء شریانهای کاروتید می باشند که در دو طرف گردن قرار دارند. دندانپزشک با نگاه دقیق به یک تصویر پانورامیک مطلوب می تواند وجود کلسیفیکاسیون را در شریانهای کاروتید تشخیص دهد. اگر بیمار در گروه پر خطر قبلی قرار داشته باشد، وجود انسداد احتمالی در شریان مطرح خواهد بود که در این صورت باید سریعا به متخصص ارجاع داده شود.

این مسئله بر اهمیت ثبت تاریخچه پزشکی دقیق از بیماران تاکید می کند، همچنین باید در گروه بیماران پر خطر قبلی، تصاویر پانورامیک با دقت بیشتری مورد ارزیابی قرار گیرند.

افرادی که دارای هر کدام از ویژگیهای زیر باشند به عنوان گروه پر خطر از لحاظ سکته طبقه بندی می شوند:

افزایش کنترل نشده فشار خون

چاقی مفرط

دیابت

استعمال دخانیات و نوشابه های الکلی

سابقه بیماریهای قلبی- عروقی و یا سکته در گذشته

بالابودن میزان کلسترول خون

دندانپزشکانی که در سابقه پزشکی بیماران خود هر کدام از موارد اشاره شده وجود داشته باشد، ضروری است رادیوگرافی های پانورامیک را با دقت بیشتری ارزیابی نمایند و وجود هر گونه کلسیفیکاسیون در شریانهای کاروتید را به عنوان یک پیش آگهی مهم از بروز سکته در نظر بگیرند. ارجاع به موقع در کاهش صدمات احتمالی بسیار سودمند خواهد بود.

این مقاله در هفته نامه ویژه گروه پزشکی (پزشکی امروز) به چاپ رسیده است.

Ref: Academy of General Dentistry’s (AGD) clinical, peer-reviewed journal. .November/December ;2004

پیغام خورد را درج کنید.