تغییرات اختصاصی لثه در خانم ها

توسط: | تگ: | دیدگاه: ۰ | شهریور ۲۱ام, ۱۳۹۴

 شرایط خاص بدنی زنان ایجاب می کند در دوره هایی اززندگی تحت مراقبتهای ویژه قرار گیرند. این امر بدلیل تغییراتی است که در این دوران در قسمتهایی از بدن از جمله حفره دهان رخ می دهد. با آنکه زنان علاقه بیشتری به بهداشت دهان و دندان خود نسبت به مردان دارند، اما وضعیت سلامت دهان آقایان به مراتب بهتر از خانم ها است. یکی از مهمترین دلایل این امر تغییرات گسترده هورمونی در زنان است که اکثر بافتهای بدن از جمله لثه ها را تحت تاثیر خود قرار می دهد. یکی از تحقیق های انجام شده در این زمینه نشان داد که ۲۳ درصد زنان با سن۴۵-۳۰ سال و ۴۴ درصد زنان با سن ۹۰-۵۵ سال دارای بیماری پیشرفته لثه (Periodontitis) بودند. اغلب بیماریهای لثه در مراحل اولیه روندی تدریجی و بدون عارضه داشته و تا مراحل پیشرفته بیماری به آنها توجهی نمی شود. با آگاهی از نشانه های اولیه بیماری و انجام مراقبتهای ویژه از دندان ها و لثه می توان از پیشرفته بیماری و ایجاد صدمات گسترده به دندان ها و بافتهای نگهدارنده آنها جلوگیری نمود. در ادامه به مهمترین تغییرات لثه در بعضی از دوران زندگی زنان اشاره می شود.

بلوغ :

در این دوران بعلت افزایش سطح هورمونهای جنسی ، گردش خون به لثه ها افزایش می یابد. این امر سبب حساس تر شدن لثه ها و افزایش پاسخ آنها به محرکهای غذایی و پلاکهای میکروبی می شود. در این دوران لثه ها ممکن است متورم ،‌قرمز رنگ و دردناک شوند. همزمان با سپری شدن این دوران‌،‌افزایش حساسیت لثه ها کاهش می یابد. با این وجود، لازم است در این دوران، مراقبتهای بهداشتی شامل استفاده صحیح از مسواک و نخ دندان و معاینات مرتب دندانپزشکی بطور کامل انجام گیرد.

با وجود این مراقبتها، در بعضی از موارد، بخاطر جلوگیری از آسیب به بافت لثه و استخوان آلوئل ضروری است معالجات اختصاصی در مورد لثه ها انجام گیرد.

عادات ماهیانه :

بعضی از زنان التهاب لثه مخصوص این دوران را تجربه کرده اند. در این حالت لثه ها متورم ،‌پرخون و به رنگ قرمز روشن در آمده و زخم های سوزناکی در سطح داخلی گونه ها ایجاد می شود. التهاب لثه خاص این دوران بطور مشخص ، دقیقا قبل از یک پریود اتفاق افتاده و با شروع این دوره برطرف می شود.

 حاملگی :

التهاب و تغییرات لثه در این دوران معمولا در ماه دوم یا سوم حاملگی رخ می دهد و اغلب بصورت حساسیت در تمام دندانها آشکار می شود. در این حالت ، مناطقی از لثه ها ،‌متورم و دردناک شده و دارای خونریزی خودبخودی می شوند.در پاره ای از حالات ،نقاط متورم لثه بطور فزاینده ای به پلاکهای میکروبی وسایر تحریکات پاسخ داده و دچار افزایش حجم غیرعادی می شوند. این افزایش حجم لثه (Pregnancy Tumors) معمولا بدون درد بوده و به تدریج با رعایت نکات بهداشتی برطرف می شود.

علت اصلی این تغییرات در لثه کاملا مشخص نشده است، افزایش گردش خون لثه ها ،‌افزایش میکروارگانیسم های موثر در ایجاد پوسیدگی دندان در بزاق ، کاهش PH بزاق و اختلال در عمل بافری آن که در دوران حاملگی رخ می دهد را به عنوان بعضی از دلایل این تغییرات می توان ذکر نمود.

ارتباط بین عفونتهای لثه و تولد نوزادانی نارس و یا با وزن کمتر از معمول در تحقیقات به اثبات رسیده است. در دوران حاملگی باید به هر نوع عفونتی از جمله عفونتهای لثه با دقت و وسواس برخورد نمود. احتمال تولد نوزاد نارس و کم وزن در زنان باردار دارای بیماریهای پیشرفته لثه هفت برابر بیشتر از زنان دارای لثه های سالم است. این مسئله تاکید می کند که معاینات دندان ها و لثه باید به عنوان بخشی از مراقبتهای پیش از بارداری در نظر گرفته شوند. لازم به ذکر است زنانی که از قرص های ضدبارداری خوراکی استفاده می کنند ممکن است در لثه های خود تغییراتی مشابهه با زنان باردار را تجربه کنند.

یائسگی :

خشکی دهان- ‌درد ،‌سوزش و حساسیت در لثه ها- تغییر در تشخیص مزه ها بخصوص در مزه شوری و تندی ،‌مهمترین تغییراتی است که ممکن است در این دوران در حفره دهان رخ دهد.

زنانی که در دوران یائسگی و یا دوران پس از آن قرار دارند ممکن است التهاب لثه خاص این دوران را نیز تجربه کنند. در این حالت لثه ها خشک و براق بنظر می رسند ، براحتی دچار خونریزی شده و به رنگ صورتی تا قرمز تیره دیده می شوند. این شرایط با مکملهای استروژن به نحو مطلوبی بهبود می یابند.

معاینات دقیق و مرتب لثه ها و برخورداری از بهداشت دهان مطلوب ، بهترین توصیه به زنانی است که در دوران نوسانات هورمونی دچار تغییراتی در حفره دهان می شوند. همچنین توجه به نکات زیر در کاهش صدمات ناشی از بیماری های لثه در این دوران بسیار موثر خواهد بود.

نکات قابل توجه

– حتماً‌ دوبار در سال به دندانپزشک مراجعه نمائید.

– از دندانپزشک خود بخواهید نحوه صحیح استفاده از مسواک و نخ دندان را برایتان تشریح کند.

– اگر تغیرات زیر را در لثه ها یا حفره دهان خود مشاهده کردید،‌حتماً‌ با دندانپزشک خود مشورت نمائید:

  • خونریزی از لثه ها در هنگام استفاده از مسواک یا نخ دندان.
  • تورم ، درد ،‌پرخونی و حساسیت در لثه ها .
  • وجود لثه هایی که چسبندگی خود را به دندانها از دست داده و جدا شده اند.
  • بوی بد همیشگی در دهان .
  • ایجاد فاصله بین دندانها و یا لقی آنها.
  • تغییر در نحوه قرار گرفتن دندانها بر روی هم در هنگام جویدن غذا.
  • ایجاد لقی در پروتزهای مصنوعی.

پیغام خورد را درج کنید.