ماست و دهانی خوش بو

توسط: | تگ: | دیدگاه: ۰ | شهریور ۲۱ام, ۱۳۹۴

تقریباً همه افراد با معضل بوی بد دهان برخورد داشته اند، فرقی نمی کند خودمان به آن مبتلا باشیم و یا افرادی که در فعالیتهای روزمره با آنها تماس داریم، گرفتار آن باشند، این پدیده در هر صورت ناخوشایند است و در عین حال رنج آور.

اهمیت این مسئله تاحدی است که مرتباً تحقیقات جدیدی در مورد حذف یا کاهش این عارضه در حال انجام است. در موردعواملی اصلی ایجاد نفس بدبو در ارتباط با حفره دهان، راههای مقابله با آن و همچنین تاثیر سودمند مصرف چای در رفع بوی دهان قبلا مطالبی را ارائه نمودم. در ادامه به یکی دیگر ازتحقیقاتی که در این مورد به تازگی انجام گرفته اشاره می شود.

اهمیت مصرف ماست در برنامه غذایی روزانه بر هیچ کس پوشیده نیست. اما اگر جزو کسانی هستید که هنوز با اکراه آن را مصرف می کنید، باید بدانید که مصرف مرتب ماست در کاهش بوی دهان و ایجاد نفس تازه و خوش بو نقش موثری دارد. تحقیق انجام شده دراین مورد نشان داد که اضافه کردن ۹۰ گرم ماست دوبار در روز به وعده های غذایی بمدت ۶ هفته باعث کاهش ۸۰ درصدی در عوامل ایجادکننده بوی بد دهان خواهد شد.

این اثر احتمالا بخاطر وجود باکتریهای فعال موجود در این فرآورده می باشد. از مهمترین این باکتریها می توان به thermophilus Streptococcusو L actobacillus bulgaricus اشاره نمود.

این اجزاء مفید باعث تخریب عوامل ایجاد کننده بوی بد دهان بخصوص ترکیبات سولفید -هیدروژن شده، و در از بین بردن باکتریهای مولد این نوع ترکیبات ، نقش اساسی دارند. در این تحقیق همچنین مشخص شد، سطح پلاکهای دندانی و التهاب های لثه بطور آشکاری در گروه مصرف کننده ماست کمتر از گروه شاهد است.

هر چند انجام تحقیقات بیشتر در این مورد ضروری است اما می توان نتیجه گیری نمود که اضافه نمودن ماست به رژیم غذایی روزانه می تواند بطور موثری در کاهش بوی بد دهان نقش داشته باشد. ذکر این نکته نیز ضروری است که برای حذف کامل بوی بد دهان انجام درمانهای مناسبی در مورد بیماریهای لثه – پوسیدگی های دندانی – پرکردگی های قدیمی فرسوده و ریشه های باقیمانده در فک کاملاً ضروری خواهد بود.

به یاد داشته باشید بهداشت دهان ودندان مطلوب و موثر فقط در صورتی امکانپذیر خواهد بود که از مسواک ونخ دندان بطور صحیح استفاده نمایید. این د رحالی است که نحوه مسواک زدن بیش از۸۵ درصد از افراد نادرست وغیر اصولی می باشد.استفاده غیر صحیح علاوه بر داشتن عوارض سوﺀ ، کمک چندانی نیز به بهداشت دهان نمی نماید.دندانپزشکتان خوشحال خواهد شد که در این مورد برایتان بیشتر توضیح دهد.

 این مقاله در هفته نامه ویژه گروه پزشکی (پزشکی امروز) به چاپ رسیده است.

پیغام خورد را درج کنید.