چه دندانی نهفته می شود؟

توسط: | تگ: | دیدگاه: ۰ | مرداد ۷ام, ۱۳۹۴

خیلی ها درگیر این دندان پنهان هستند. البته بعضی هم آن را ندارند و از نداشتن آن خیلی هم راضی اند.آیا دندان عقل فایده ای هم دارد؟بالاخره این دندان کی درمی آید؟ آیا حتما باید آن را جراحی کرد؟ جراحی آن درد دارد؟ این سوالات برای اغلب آقایان وبخصوص خانم های جوان مطرح می باشد.اما داستان واقعی دندان عقل

 

چیست؟

در دهان یک انسان بالغ ۳۲ دندان وجود دارد، چهار عدد از آنها که بعد از بقیه دندانها در آخر قوس‌های دندانی رویش می‌یابند دندانهای عقل نامیده می‌شوند. سن تقریبی شروع تشکیل آنها در استخوان فک ۱۰-۹ سالگی بوده، تاج در ۱۴ سالگی کامل شده و در سالهای آخر دوره نوجوانی شروع به رویش در داخل استخوان نموده و بعد از ۱۶ سالگی در دهان ظاهر می‌گردند. وجه تسمیه این دندان زمان رویش آنها به داخل حفره دهان است که مصادف با بلوغ فکری است. در طی رشد و تکامل فکین معمولاً جا برای رویش این دندانها فراهم می‌گردد. دندان عقل اگر درست و بجا رویش یابد ، مثل بقیه دندانها مفید و موثر در سیستم جونده بوده و علیرغم تصور غلط عامیانه در این موارد نباید کشیده شوند.

اگر فک متناسب با رویش دندان رشد کافی نداشته باشد و یا به عبارت دیگر با رشد فک جا برای رویش این دندان فراهم نگردد و یا جهت و مسیر رویش آنها غیر عادی باشد، قادر به رویش نبوده و در استخوان نهفته باقی می‌مانند .

دندانهای عقل نهفته با معاینه داخل دهان و با استفاده از رادیوگرافی های دقیق قابل تشخیص بوده وباید در اولین فرصت نسبت به جراحی آن اقدام نمود.

دندان عقل نهفته اگر درآورده نشود مشکلات عدیده‌ای را می‌توانند در آینده ایجاد نمایند:

  1. عفونت لثه؛ لثه پوشاننده دندان نهفته‌ای که تعدادی از آن به محیط دهان باز شده بطور مکرر دچار عفونت و التهاب شده و دردناک می‌گردد.
  2. عفونت استخوان
  3. آبسه و سلولیت؛ اگر عفونت لثه درمان نشود به استخوان رسیده و باعث تخریب دندان و استخوان می‌گردد. اگر عفونت از استخوان بگذرد و به بافتهای نرم گونه، گردن، حلق و زیر زبان سرایت کند ایجاد آبسه و یا تورم منتشر بافت نرم را که سلولیت نامیده می‌شود می‌کند که توام با درد، تب، تورم ، قرمزی و مشکل در بازکردن دهان خواهد بود.
  4. صدمه به دندان مجاور؛ دندان نهفته با فشار بر ریشه دندان مجاور ممکن است باعث تحلیل ریشه آن شود. دندانهای عقل نیمه نهفته بعلت گیر غذایی ممکن باعث ایجاد پوسیدگی های گسترده د ردندان مجاور بشوند
  5. ایجاد کیست؛ کیسه نازکی تاج دندان رویش نیافته را در استخوان فک در برگرفته است که بعد از رویش دندان به داخل حفره دهان از بین می رود. اگر دندان رویش نیابد ممکن است بزرگ شده و تبدیل به کیست گردد. کیست‌ها تدریجاً بزرگ شده و سبب تخریب و تضعیف استخوان و مشکلات بعدی می‌گردند.
  6. درد؛ یک دندان عقل نهفته می‌تواند ایجاد دردهای با علت نا مشخص و منتشر به نواحی سر و گردن نماید.
  7. حرکت دندانی؛ اعتقادی وجود دارد که ممکن است فشار ناشی از این دندانها سبب بی نظمی در ردیف دندانها شود که از نظر علمی ثابت شده نمی‌باشد.

گاهی در اطراف و بخصوص در پشت دندان عقل قسمتی از مخاط لثه برجسته شده و محل مناسبی برای تجمع مواد غذایی ودر نتیجه عفونت می شودکه باعث بوی بد دهان ودرد در ناحیه می گردد.در این شرایط باید بلافاصله به دندانپزشک مراجعه کرد تا پس از شستشوی محل وخارج کردن مواد غذایی باقیمانده، دندان را جراحی و خارج کند تا این محل مستعد عفونت به صورت همیشگی از بین برود.

 

پیغام خورد را درج کنید.